Folie grzewcze pod płytki – czy to możliwe? A może maty grzewcze? - Samurio

Folie grzewcze pod płytki – czy to możliwe? A może maty grzewcze?

Zdjęcie autora postu

Jerzy Maron

Kierownik działu montażu

May 23, 2022

Folie grzewcze pod płytki 2

Wciąż dookoła technologii elektrycznego ogrzewania podłogowego pokutuje wiele mitów. Rozwiewamy najpopularniejsze, tym razem te związane z różnicą pomiędzy matą a folią grzewczą pod płytkami.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym różni się mata i folia grzewcza pod płytki?
 • Jak sprawdza się folia grzewcza pod płytki?
 • Na czym polega działanie maty elektrycznej pod płytki?
 • Gdzie się stosuje matę elektryczną pod płytki?
 • Czy można mieć system mieszany w domu: maty i folie?

Zacznijmy jednak od podstaw, bo nieporozumienia zaczynają się już od tego, jak wyglądają maty, a jak folia grzewcza.

Czym różni się mata i folia grzewcza pod płytki?

Dla wielu osób ogrzewanie podłogowe elektryczne to jednolity system. Tymczasem istnieją dwa główne rozwiązania, a dodatkowo maty i folie u różnych producentów mają nieco odmienne parametry (dlatego nie można np. łączyć ze sobą zestawów z dwóch źródeł).

Działanie maty grzewczej

Mata to dość wytrzymała siatka o dużych oczkach, w którą poziomo wszyty jest kabel grzewczy. Przy bocznej krawędzi maty kabel jest zawinięty i skierowany w przeciwną stronę, i w ten sposób wije się przez całą długość siatki.

Można go również dodatkowo odgiąć i zmienić jego ustawienie, co przydaje się, jeśli np. w trakcie układania chcielibyśmy zmienić kierunek kładzenia maty i pokryć obszar ustawiony prostopadle lub ukośnie do dotychczasowego.

Mata elektryczna pod płytki będzie umieszczona w warstwie kleju, a na końcu zostanie połączona za pomocą osobnego kabla z termostatem. Mata wraz z klejem ma ok. 7-8 mm grubości. Skoro standardowe kafelki mają ok. 5-12 mm grubości, to taka mata swoją mocą może je z łatwością nagrzać, szybko podwyższając temperaturę w pokoju czy łazience.

Działanie folii grzewczej

Nieco inaczej działa folia grzewcza pod płytki. Na folii nadrukowana jest warstwa węglowo-miedziowa, produkująca energię wysyłaną następnie do otoczenia za pomocą podczerwieni. Folia jest bardzo cienka i elastyczna. Rozwija się ją bezpośrednio na wylewce, można ją przycinać i w ciągu jednego dnia uzyskać w domu ciepłą podłogę. Tak samo jak w przypadku maty, folię łączy z termostatem 2,5 metrowy kabel, który w przypadku firmy Samurio znajduje się w zestawie.

Folie grzewcze - realizacja

Ogrzewanie podłogowe – folia grzewcza pod płytki

W tym miejscu pojawia się pytanie o to, dlaczego rzadziej stosuje się folię grzewczą pod płytki, a więcej osób decyduje się na maty? Jest kilka powodów:

 • przy grubości ok. 3 mm folia jest znacznie cieńsza od klasycznej płytki. W związku z tym dość długo zajmie nagrzanie podłogi na całej grubości, a co za tym idzie – zapewnienie temperatury odczuwalnej dla stóp. W przypadku marmuru czy grubszego kamienia mogłoby to być jeszcze mniej odczuwalne.
 • Jeśli dodamy do tego system akumulacji, tzn. wylewkę, to czas ten dodatkowo wydłuża się nawet do kilku godzin.
 • Cały urok folii pod panelami w technologii pływającej polega na tym, że wystarczy je zdjąć, by coś poprawić lub zmienić. Cienką folię przyklejoną „na sztywno” pod płytkami znacznie trudniej będzie usunąć.

Z tych powodów przyjęło się, że folia grzewcza pod płytki to ostateczność. Zdecydowanie częściej wybieranym rozwiązaniem jest mata.

Mata elektryczna pod płytki

Mata grzewcza jest sztywniejsza od folii, tak jak płytki są bardziej sztywne i grubsze na tle paneli podłogowych. Dlatego pod płytki stosuje się właśnie maty. Ponieważ przykleja się je klejem do płytek i są one w nim zatopione, więc nie powodują dodatkowego podniesienia poziomu podłogi. Jednocześnie szybko i bezpośrednio przekazuje ciepło, nagrzewając dom w wybranym miejscu. Powierzchnia maty nie jest całkowicie płaska, bo odznacza się na niej kabel. Miałoby to znaczenie przy cienkich, elastycznych panelach, ale nie przy kafelkach. Pod matę nie trzeba stosować ani dodatkowej wylewki, ani specjalistycznego poziomowania. Wystarczy czyste, gładkie i suche podłoże. Nadaje się pod terakotę, marmur i wszystkie rodzaje kamienia.

Gdzie się stosuje matę elektryczną pod płytki?

Mata elektryczna pod płytki to rozwiązanie szczególnie chętnie stosowane do:

 • łazienek,
 • kuchni,
 • korytarzy,
 • na patio,
 • do garaży,
 • na schody, ścieżki i podjazdy.

Obecnie płytki często przypominają strukturą i wyglądem drewno czy kamień, więc znacznie poszerzył się zakres miejsc, w których można je stosować. Jeśli chodzi o samo ogrzewanie podłogowe elektryczne pod płytki, to coraz częściej jest ono wybierane również w świecie biznesu. W tym kontekście stosuje się je w SPA, w siłowniach i centrach urody. Uwaga – nie można ich stosować pod lustrem wody (w brodzikach, basenach), ale pod kafelkami ułożonymi wokół takich miejsc. W przypadku firm to o tyle wygodne, że wystarczy raz ustawić termostat, by system np. codziennie włączał się i wyłączał o określonej godzinie. Ponieważ podłoga jest ciepła jeszcze przez jakiś czas po wyłączeniu zasilania, można zakończyć podgrzewanie podłogi np. na pół godziny przed zamknięciem pływalni, dając przy okazji spóźnionym klientom subtelny sygnał do opuszczenia basenu.

System mieszany w domu: maty i folie

Na koniec warto dopowiedzieć, że w domu można mieć zarówno folię grzewczą pod płytki, jak i maty. Wiele osób wybiera tego typu rozwiązanie, jeśli chce mieć ciepło w całym domu. Folia przez swoją lekkość i elastyczność nadaje się do zamontowania również na ścianach i suficie. Mata nadaje się wyłącznie pod płytki na podłodze. Łącząc ich najlepsze cechy, można mieć przyjemną temperaturę na piętrze, w piwnicy, w łazience, garażu i w dowolnym innym pomieszczeniu.

Dodatkowo da się połączyć ten system z domową fotowoltaiką. Wówczas zyskujemy jeszcze tańsze źródło ogrzewania całego domu. Można też wydzielić w mieszkaniu osobne strefy grzewcze, np. dla łazienki wyłożonej matą elektryczną pod płytkami i dla folii grzewczej na ścianach i suficie w salonie. Wszystkim da się sterować z poziomu aplikacji, dodatkowo oszczędzając, np. poprzez zmianę temperatury, podczas gdy domowników nie ma w domu. Więcej na temat maty grzewczej elektrycznej pod płytki znajdziesz tu: https://www.samurio.pl/oferta/elektryczne-maty-grzewcze-bvf


Czy artykuł okazał się pomocny?

O autorze:
Zdjęcie autora postu

Jerzy Maron

Kierownik działu montażu

Związany z branżą OZE od 2016 roku. Początkowo pracował w firmie zajmujące się fotowoltaiką, natomiast od 2021r zasila szeregi SAMURIO w dziale montażu. Fan ekologicznych i niezależnych domów oraz sposobów na ich ogrzewanie. Absolwent Politechniki Poznańskiej.