Mata grzewcza – jak działa i gdzie ma zastosowanie - Samurio

Mata grzewcza – jak działa i gdzie ma zastosowanie

Zdjęcie autora postu

Jerzy Maron

Kierownik działu montażu

January 28, 2022

Mata grzewcza – jak działa i gdzie ma zastosowanie

Wśród naszych klientów wciąż pojawiają się wątpliwości dotyczące tego, gdzie można zastosować maty grzewcze, a gdzie folię. Odpowiadamy na najbardziej popularne pytania.

Obszary zastosowania

Maty grzewcze to sposób podgrzania powierzchni, który sprawdzi się wszędzie tam, gdzie znajdują się płytki, glazura czy terakota. W związku z tym mata pod ogrzewanie podłogowe jest stosowana między innymi w:

  • kuchni,
  • łazience,
  • korytarzu,
  • na schodach,
  • w pomieszczeniach publicznych (siłownie, przebieralnie),
  • wokół sauny i basenu.

O ile nie wszystkie panele nadają się do tego, by zastosować pod nimi folie grzewcze, to z płytkami nie ma tego problemu. Sprawdza się praktycznie każdy rodzaj, łącznie z mozaiką, dekorami czy płytami z kamienia. Nie jest problemem, by zamontować je nawet pod marmurem, zarówno wokół domu, jak i wewnątrz.

Maty grzewcze można stosować nie tylko na podłogach, ale też na ścianach wyłożonych płytkami. W ten sposób daje się uzyskać ciekawą alternatywę dla tradycyjnych systemów ogrzewania. Na przykład na wsi, gdzie nie ma sieci gazowej ani miejskiego cieplika, będzie to alternatywą dla bardziej inwazyjnych w montażu systemów C.O. Szczególnie, że da się to połączyć z fotowoltaiką. Wtedy uzyskujesz ogrzany dom, ciepłą podłogę, a przy tym darmowy prąd z ekologicznego źródła.

Jak działa mata pod ogrzewanie podłogowe?

Głównym elementem maty grzewczej jest kabel oporowy, wygięty w kształt przypominający literę „S” i w takiej formie umieszczony na całej szerokości siatki samoprzylepnej. Całość jest połączona specjalnym przewodem z domową instalacją elektryczną. Mata elektryczna podłogowa ma tylko 3,8 mm grubości, więc może być umieszczona bezpośrednio w kleju do płytek, nie powodując podniesienia podłogi. Innym wariantem jest umieszczenie jej w betonowej wylewce, która przy okazji akumuluje ciepło, zwiększając efektywność instalacji.

Mata elektryczna podłogowa

Jakie zalety ma mata elektryczna podłogowa?

Mata grzewcza to dosyć elastyczny materiał. Kabel z maty da się wyjmować i wyginać, a siatkę samoprzylepną odpowiednio przycinać, nadając mu kształt, który najlepiej sprawdzi się w danym pomieszczeniu. To daje olbrzymią swobodę, nawet w pokojach o nieregularnych kształtach. Drugą dużą zaletą jest to, jak łatwy i szybki jest montaż takiej maty. Umieszcza się ją dopiero pod warstwą płytek, często już w momencie nakładania kleju. Nie trzeba robić generalnego remontu, by położyć maty grzewcze podłogowe. Standardowo w ciągu jednego dnia da się położyć maty grzewcze na powierzchni nawet 150 mkw.  To oznacza, że prace w kuchni czy łazience możesz skończyć już po 1-2 godzinach. Nie da się tego porównać z systemem wodnym, gdzie konieczne jest misterne układanie poszczególnych rurek, ani z systemem powietrznym, na który trzeba się zdecydować... na etapie wylewania fundamentów.

Gdzie nie warto stosować maty grzewczej podłogowej?

Zazwyczaj naszym klientom pod panele podłogowe polecamy folię grzewczą, która nie wymaga warstwy samopoziomującej. Dodatkowo jest ona cieńsza i pozwala na uzyskanie całkowicie równej powierzchni, na którą bezpośrednio można wykładać panele. Nie ma to tak dużego znaczenia w przypadku twardych i umocowanych w kleju płytek. Wszelkie nierówności pod panelami mogą poskutkować wytworzeniem „poduszek powietrznych” w tym miejscu, a to w konsekwencji osłabia moc grzewczą. To jednak rzadki przypadek sytuacji, gdy ogrzewanie podłogowe tego typu nie jest polecane. Wszędzie tam, gdzie są płytki, nie ma lepszego sposobu na dogrzanie podłogi, niż mata grzewcza elektryczna. Zapytaj o szczegóły konsultantów SAMURIO.


Czy artykuł okazał się pomocny?

O autorze:
Zdjęcie autora postu

Jerzy Maron

Kierownik działu montażu

Związany z branżą OZE od 2016 roku. Początkowo pracował w firmie zajmujące się fotowoltaiką, natomiast od 2021r zasila szeregi SAMURIO w dziale montażu. Fan ekologicznych i niezależnych domów oraz sposobów na ich ogrzewanie. Absolwent Politechniki Poznańskiej.