Pompa ciepła czy folie grzewcze – co się bardziej opłaca? - Samurio

Pompa ciepła czy folie grzewcze – co się bardziej opłaca?

Zdjęcie autora postu

Marek Konopski

Kierownik ds. Technicznych

December 13, 2021

Ogrzewanie w domu

 

 

Pompa ciepła czy folie grzewcze? Coraz więcej osób, obserwując rosnące ceny ogrzewania, zadaje sobie to pytanie. Obie metody pozwalają na zwiększenie niezależności od konwencjonalnych źródeł energii. Nowe domy powstają jak grzyby po deszczu. Każdy, kto planuje budowę nowego lub remont istniejącego budynku mieszkalnego, w pewnym momencie staje przed bardzo poważnym dylematem – jaki rodzaj ogrzewania wybrać? Pompa ciepła czy folie grzewcze? Z szerokiego portfolio ofert dostępnych na rynku wybrać można na przykład piece na paliwa stałe, pompy ciepła oraz zyskujące coraz większą popularność folie grzewcze. Które rozwiązanie sprawdza się lepiej i w jakich sytuacjach warto wybrać pompę, a kiedy lepsza będzie folia?

Pompa ciepła czy folie grzewcze – podstawowe różnice i zasady działania

Aby móc porównywać te dwie technologie, trzeba zrozumieć, na jakiej zasadzie działają. Pompa ciepła pozyskuje energię cieplną z głębi ziemi (im głębiej tym wyższa temperatura) lub z powietrza. Za pomocą specjalnych kolektorów lub sond ta energia jest pobierana i zamieniana w energię cieplną. Aby uruchomić pompę, potrzebna jest energia rozruchowa pochodząca ze zwykłej sieci elektrycznej. Przy niskich temperaturach zewnętrznych grzałka elektryczna dogrzewa i wspomaga działanie pompy.

Folia grzewcza to z kolei powierzchnia z tworzywa, na której na zasadzie oporu elektrycznego pomiędzy masą węglową a miedzią produkowane jest ciepło. Następnie dzięki energii podczerwonej podgrzewa panele podłogowe, a dalej: ściany, meble sufit i nas samych. W ten sposób można uzyskać ogrzewanie podłogowe, ale też ścienne czy sufitowe. Folia połączona jest za pomocą zwykłego kabla z domową siecią elektryczną. Temperaturę można regulować za pomocą termostatu połączonego ze smartfonem. Istnieje też możliwość połączenia „podłogówki” z fotowoltaiką. Więcej informacji na ten temat – poniżej.

Pompa ciepła – podstawowe informacje

Pompy ciepła to bardzo efektywne i nowoczesne urządzenia grzewcze, które z powodzeniem dostarczają energię cieplną do domów i budynków użyteczności publicznej, a nawet niewielkich magazynów. Mogą ogrzewać sam budynek, ale stanowią także dobre rozwiązanie dla ogrzewania wody użytkowej. Zasilanie cieplne budynku pochodzi w tym przypadku – w znacznej mierze – wprost ze środowiska naturalnego. Energia słoneczna zakumulowana w gruncie lub powietrzu atmosferycznym jest przekształcana i transportowana do budynku, a dodatkowe wsparcie energii elektrycznej pozwala osiągnąć komfortowe temperatury. Ciepło pochodzące z tego rodzaju źródeł określane jest mianem dolnego źródła ciepła. Z kolei instalacja grzewcza, zamontowana w budynku, wraz z całą infrastrukturą zasilającą układ energetyczny, nazywana jest górnym źródłem ciepła.

Folie grzewcze – podstawowe informacje

Folia grzewcza to nowatorski i coraz bardziej popularny system ogrzewania domów, biur i pomieszczeń gospodarczych. Proces emisji ciepła w przypadku tego źródła ogrzewania odbywa się na zasadzie promieniowania podczerwonego. Warto zauważyć, że podczerwień nie ogrzewa bezpośrednio powietrza. To emitowane promienie podczerwone powodują wzrost temperatury konkretnych przedmiotów, które w konsekwencji oddają skumulowane w sobie ciepło, ogrzewając powietrze w pomieszczeniu. Folie grzewcze są nieodłącznym elementem ogrzewania elektrycznego CALEO.

Folia grzewcza, jako metoda ogrzewania płaszczyznowego, świetnie sprawdza się nie tylko przy ogrzewaniu podłogowym (choć jest to najbardziej popularny system montażu), ale także przy ogrzewaniu sufitowym.

Bazą folii grzewczej są tworzywa nakładane na siebie warstwowo, w efekcie tworząc elastyczny grzejnik, o dużej odporności – zarówno tej mechanicznej jak i użytkowej, gdyż jego wydajność nie spada wraz z biegiem lat.

Folie zasilane są miedzianą taśmą, która zostaje podłączona do sieci elektrycznej za pośrednictwem kabla 2,5mm2. Sterowanie temperaturą pomieszczenia, przy wykorzystaniu folii grzewczych, realizowane jest za pomocą dedykowanego sterownika. Umożliwia to wygodne, precyzyjne i płynne dostosowanie temperatury docelowej każdego pomieszczenia do indywidualnych preferencji użytkownika.

W wielu przypadkach zarządzanie temperaturą może być wykonywane zdalnie, między innymi przy pomocy: smartfonu, tabletu czy komputera (po zainstalowaniu właściwej aplikacji). Zobacz ofertę mat grzewczych CALEO.

Pompa ciepła czy folie grzewcze – porównanie kosztów i sposobu montażu

Sama cena każdego z tych rozwiązań, to nie jedyne, co należy brać pod uwagę, ale z pewnością wiele osób na początek chce poznać twarde dane liczbowe. Oczywiście szczegółowy cennik bardzo często zależy od specyfiki produktów konkretnego producenta, wielkości domu, a czasem też od cen robocizny w danym regionie itp. W tym tekście opieramy się na cenach, które znamy z naszej praktyki przy montażu systemów podłogowych CALEO.

Ile kosztuje pompa ciepła? Koszty montażu i użytkowania

Wiele osób decydujących się na wybór systemu ogrzewania swojego domu zastanawia się, jakie będą koszty montażu oraz użytkowania konkretnego rozwiązania. W przypadku pompy ciepła koszt początkowy inwestycji jest z pewnością znacznie wyższy niż w przypadku foli grzewczej. Uśredniając aktualne rynkowe propozycje, cena pompy ciepła wraz z montażem to ok. 45 tys. zł. Rozłożenie niezbędnego okablowania, montaż rurek i przygotowanie domowej instalacji hydraulicznej kosztuje ok. 100 zł za mkw. Szacuje się, że koszt kompletnego systemu ogrzewania pompą ciepła dla domu o powierzchni około 100 m2 wynosi 55 tys. zł.

Ile kosztuje folia elektryczna pod podłogą? Koszty montażu i użytkowania

Nowatorski system ogrzewania płaszczyznowego, oparty o rozwiązanie bazujące na foliach grzewczych, jest alternatywą znacznie bardziej ekonomiczną niż system oparty o pompy ciepła. Szczególnie gdy porównamy początkowy koszt inwestycji, który może różnić się nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Szacuje się, że koszt kompletnego systemu ogrzewania folią grzewczą dla domu o powierzchni 100 m2 wynosi ok. 20-23 tys. zł. W kwocie tej uwzględniony został szacunkowy koszt: folii lub maty grzewczej w zależności od rodzaju podłogi, dodatkowej izolacji, warstw folii zabezpieczających, termostatów do każdego pomieszczenia, podłączenia do sieci elektrycznej oraz usługi montażu.

To jednak nie jest pełne porównanie. Do kosztów montażu trzeba też doliczyć, ile kosztuje eksploatacja takiego systemu, czyli mówiąc wprost: ile kosztuje ogrzewanie domu i jego amortyzacja.

Chcesz poznać ostateczny koszt montażu ogrzewania elektrycznego w Twoim domu? Skontaktuj się z nami.

Sam montaż systemu ogrzewania opartego o folie grzewcze jest znacznie szybszy i prostszy niż w przypadku pompy ciepła. Doświadczona ekipa instalatorska przeprowadza montaż w całym domu w zaledwie 1-2 dni robocze. Wpływa to więc na stosunkowo niskie koszty usługi instalatorskiej i efektywnie niski koszt całkowity przedsięwzięcia. Prace montażowe warto powierzyć profesjonalistom, aby mieć pewność, że instalacja została wykonana zgodnie ze sztuką, żeby służyć nam długie lata.

Termostat

Koszty eksploatacji – pompa a folia elektryczna

Nie da się ukryć, że energia pochodząca z pompy ciepła jest po prostu tańsza. To urządzenie działa w unikalny sposób – z każdej kWh pobranej z sieci produkuje 2-3 kWh ciepła. Poniżej porównanie cen ogrzewania 100-metrowego domu dla obu tych technologii.

Jako stawkę bazową przyjęliśmy 0,7 zł za 1kWh, bo mniej więcej tyle kosztował prąd w momencie pisania tego tekstu.

Przyjmując, że nowy, energooszczędny budynek potrzebuje do ogrzania 4000kWh rocznie (40kWh na każdy mkw), to koszt ogrzewania wnętrz za pomocą folii elektrycznej wyniesie 2800 zł rocznie, a za pomocą pompy ciepła – 1400 zł.

W tym miejscu trzeba jednak wrócić do kosztu położenia instalacji, który w przypadku folii podłogowej był o około 30 tys. zł. niższy, niż montaż pompy ciepła. Te pieniądze wystarczą, by przez 20 lat pokryć różnicę w rachunkach. Można jednak również zainwestować je w domową instalację fotowoltaiczną. Wówczas gospodarstwo domowe w dużym stopniu staje się niezależne od cen energii, a koszty prądu spadają.

Warto jeszcze dodać, że przy dużych mrozach koszty eksploatacji pompy ciepła rosną, podczas gdy w przypadku folii – pozostają na podobnym poziomie, jak wcześniej.

Nowoczesne systemy oparte na folii grzewczej pozwalają precyzyjnie ustalać temperaturę dla każdego z pomieszczeń. Przykładowo po wyjściu z domu można wyłączyć całkowicie ogrzewanie podłogowe, a wieczorem ustawić wysoką temperaturę podłogi w sypialni, ale już nie w nieużywanych pokojach. Pompa ciepła charakteryzuje się większą bezwładnością i mniejsza elastycznością. To oznacza, że do osiągnięcia odpowiedniej temperatury podłogi potrzeba kilku godzin. Do wszystkich wymienionych tu kosztów dochodzą koszty serwisów i wymian. Porównajmy je dla pompy ciepła i folii grzewczej.

Pompa ciepła a folia grzewcza - co się bardziej opłaca

Koszty serwisowe – pompa ciepła a folia

Z ogrzewaniem podłogowym do dziś wiąże się wiele mitów czy teorii, które w dużej mierze są już nieaktualne. Jedna z nich dotyczy awaryjności tego typu systemu. Na naszych stronach można dokładnie zapoznać się z konstrukcją folii grzewczej. Jest ona bardzo cienka, a przy tym trudno ją zniszczyć. W przypadku umieszczenia pod podłogą właściwie najgorsze, co mogłoby się wydarzyć, to przewiercenie czy przecięcie jakiegoś elementu podczas remontu czyli uszkodzenie mechaniczne. Tu jednak dobra wiadomość: w takim ekstremalnym przypadku bardzo łatwo można zlokalizować miejsce „awarii”. Aby je naprawić, wystarczy zdjąć na tej przestrzeni panele i wymienić ten konkretny fragment folii. Nie trzeba rozkuwać całych posadzek. Cała reszta systemu to już tylko domowa sieć elektryczna i termostat. Prostota tego systemu jest jego największą zaletą.

Przy wielu zaletach energooszczędnej pompy ciepła, trzeba powiedzieć, że jest to dość skomplikowany mechanizm z wieloma elementami, które mogą ulec awarii. Zalana betonem hydraulika, czyli ukryty głęboko w konstrukcji domu system rurek czy warta kilkadziesiąt tysięcy pompa ciepła – tu wiele może pójść źle. Standardowy okres gwarancji dla tych urządzeń to 5-7 lat. Po tym czasie koszty napraw pokrywa właściciel urządzenia, a możemy mówić jednorazowo o kilku tysiącach złotych (dla porównania: folia grzewcza jest objęta 15-25 letnią gwarancją).

Zdarza się też, że z powodu błędnej konstrukcji, wadliwych założeń lub z innych przyczyn, po tym czasie trzeba zdemontować całą pompę. Samo to stanowi wysoki koszt, a do tego dochodzi cena nowego urządzenia grzewczego. W przypadku ogrzewania podłogowego elektrycznego koszty serwisowe nie istnieją, a o okresowych przeglądach możemy zapomnieć.

Co jest bardziej ekologiczne?

Wiele osób poza kosztami sprawdza też, na ile ekologiczne jest wybrane przez nich rozwiązanie. Tu dobra wiadomość, bo zarówno pompę ciepła, jak i ogrzewanie podłogowe, można uznać za rozwiązania stosunkowo przyjazne środowisku. Zaletą pompy w tym kontekście jest fakt, że każdy kilowat energii pobranej z sieci generuje 2-3 kW energii. Aby poprawić energooszczędność folii grzewczej, można natomiast połączyć ją z domową instalacją fotowoltaiczną. Wówczas spada cena prądu, a źródło ogrzewania jest całkowicie zgodne z ideałami ochrony środowiska.

Co lepsze w małym, a co w dużym domu?

Nie istnieje rozwiązanie idealne w każdym przypadku, dlatego warto dostosować sposób ogrzewania przede wszystkim do parametrów własnego domu. Folia grzewcza sprawdza się zarówno w dużych jak i w małych i średnich domach. W najmniejszych, o powierzchni 35-70 mkw, nie ma miejsca na pompę ciepła. W małych pokojach montaż ogrzewania podłogowego i sufitowego właściwie gwarantuje stałe i równomiernie rozprowadzone ciepło. W dużych domach będzie się to opłacać tym bardziej im cieplejszy będzie sam dom.

A jak jest z pompą ciepła? Na pewno sprawdzi się w dużych domach parterowych. Jeśli chodzi o budynki wielopiętrowe wyposażone w pompę ciepła, to najczęściej montuje się wówczas na piętrze grzejniki. Przy dużych powierzchniach na piętrze rzadko udaje się osiągnąć odpowiedni komfort cieplny – ogrzewanie jest punktowe, a przy mrozach mieszkańcy mogą narzekać na zimno. Ciężka instalacja wodnego ogrzewania podłogowego oparta na rurkach nie nadaje się do zamontowania na piętrze, w przeciwieństwie do lekkiej i cienkiej folii, która może uzupełniać podłogi na wszystkich kondygnacjach.

Porównanie montażu pompy ciepła i folii

Na koniec zastanówmy się nad ważnym tematem, jakim jest montaż pompy ciepła lub folii grzewczej w domu.

Montaż folii grzewczej pod podłogą:

  • trwa kilka godzin,
  • system ogrzewania podłogowego działa od razu po podłączeniu do sieci,
  • można zamontować w nowym i starym budownictwie, a nawet w mieszkaniach.

Teraz rozważmy czas trwania i zasadę montażu pompy ciepła:

  • powietrzną pompę ciepła montuje się ok. 2-3 dni,
  • na zamontowanie gruntowej pompy ciepła potrzeba ok. tygodnia,
  • około tydzień zajmuje rozłożenie hydrauliki w podłodze
  • montaż ogrzewania podłogowego opartego na wodzie wymaga rozkucia posadzek w całym domu,
  • nie da się zamontować takiego systemu na piętrze,
  • potrzebne jest odpowiednio przygotowane pomieszczenie na pompę – nie może to być zwykła piwnica, bo pompa nie powinna stać w zbyt zimnym wnętrzu.

Jak widać, jeśli chodzi o montaż, porównanie wychodzi zdecydowanie na korzyść elektrycznego ogrzewania podłogowego za pomocą folii.

 

Pompa ciepła czy folie grzewcze? Jakie rozwiązanie wybrać dla siebie?

Temat wyboru metody ogrzewania nie jest łatwy. Nie wystarczy zapoznanie się z ogólnymi informacjami dotyczącymi wybranych technologii. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę specyficzne uwarunkowania dotyczące konkretnego domu oraz nasze preferencje. Warto dobrze przemyśleć dostępne możliwości i zdecydować się na wybór rozwiązania, które okaże się bezpieczne, wygodne oraz będzie uzasadnione ekonomicznie, a przede wszystkim dopasowane do indywidualnych potrzeb przyszłych domowników.

Na uwagę z pewnością zasługuje fakt, że portfolio producentów folii grzewczych staje się coraz większe i może stanowić doskonałą alternatywę dla tradycyjnych źródeł ogrzewania.  Więcej informacji na temat tego rozwiązania znajdziesz w naszej ofercie – folie grzewcze CALEO.


Czy artykuł okazał się pomocny?

O autorze:
Zdjęcie autora postu

Marek Konopski

Kierownik ds. Technicznych

Miłośnik elektrycznego ogrzewania podłogowego, z którym ma szanse mieć styczność każdego dnia współpracując i koordynując prace ekipy monterskiej SAMURIO. Absolwent Politechniki Poznańskiej, a dokładnie wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki.