Ogrzewanie podłogowe elektryczne vs wodne – porównanie kosztów instalacji i eksploatacji - Samurio

Ogrzewanie podłogowe elektryczne vs wodne – porównanie kosztów instalacji i eksploatacji

Zdjęcie autora postu

Jerzy Maron

Kierownik działu montażu

August 29, 2022

Ogrzewanie podłogowe elektryczne vs wodne - porównanie kosztów instalacji i eksploatacji

Ogrzewanie podłogowe elektryczne czy wodna podłogówka? Panele, płytki, deska barlinecka, a może beton polerowany? Możliwości jest znacznie więcej. Podpowiadamy, jak przedstawiają się całościowe koszty dla różnych rodzajów ogrzewania podłogowego w momencie przystąpienia do inwestycji i jak rozkładają się w czasie.

Z tego tekstu dowiesz się:

 • Ile trzeba wyłożyć na start na ogrzewanie podłogowe elektryczne vs wodne?
 • Co jeszcze trzeba przygotować i ile to kosztuje (termostaty, kominy, kotłownia, rury)?
 • Ile kosztuje serwis i przegląd tych rozwiązań?
 • Wysokość rachunków – ogrzewanie podłogowe wodne a elektryczne
 • Ile łącznie musisz zainwestować, by korzystać z tych rozwiązań przez 10-20 lat.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne vs wodne – koszty na start

W artykułach w internecie łatwo można znaleźć porównanie kosztów samych surowców, ale rzadziej – ceny za rozłożenie i przygotowanie systemu. Monterzy wodnego ogrzewania za rozłożenie systemu rur, w których będzie płynąć ciepła woda, podają cenę 150-200 zł za m2, nie wspominają jednak o tym, ile kosztuje piec, z którego będzie pochodziło ciepło do podgrzania wody, a jest to koszt ok.:

 • Kocioł na gaz – od 3.000 do 10.000 zł.
 • Kocioł na pellet – od 7.000 do 17.000 zł.
 • Pompa ciepła gruntowa – od 20.000 do 40.000 zł plus odwierty: 10 000 – 50 000 zł.
 • Pompa powietrzna – od 7.000 do 40.000 zł.

Dla porównania w Samurio ogrzewanie podłogowe elektryczne pod płytki kosztuje tylko 200 zł za m2. Cena wszystkich przewodów czy termostatów to maksymalnie 2500 zł. Inwestorzy nie biorą jednak pod uwagę dodatkowych kosztów, związanych z montażem pomp czy kotłów, a budowa od podstaw kominów czy kotłowni wraz ze wszystkimi przyłączami to koszt od 20 do 46 tys. zł. W Samurio inwestor płaci nieomal wyłącznie za sam montaż podłogówki, który dla domu o powierzchni ok. 100 m2 wyniesie około 20 000 zł. Koszty rozłożenia rur do wodnego ogrzewania są podobne, od 15 000 do 20 000 zł, a to dopiero początek listy wydatków, zaczynając od pieca (od 3 000 do 40 000 zł).

Naprawa i konserwacja – podłogówka elektryczna a wodna

Jednym z największych mitów jest to, że awaryjność obu tych technologii jest podobna. W rzeczywistości system wodnego ogrzewania podłogowego jest bardziej podatny na awarie takie, jak zamarzanie czy nieszczelność. Problemem jest także skomplikowanie jednostki centralnej i jej trwałość. Tymczasem ogrzewanie podłogowe elektryczne, przy założeniu, że zostało profesjonalnie ułożone i podpięte do sieci, jest systemem praktycznie bezawaryjnych. Gdyby doszło do nieszczęśliwego uszkodzenia jakiejś części (np. przez przewiercenie folii grzewczej w trakcie remontu), to wystarczy tylko zdjąć panele i wymienić ten fragment folii grzewczej.

Jeśli do awarii dojdzie w wodnym ogrzewaniu lub w przypadku pieca po okresie gwarancyjnym, to konieczne jest skucie kilkucentymetrowej warstwy wylewki betonowej – niekiedy na całej powierzchni podłogi.

W związku z tym cały system grzewczy wymaga regularnych przeglądów. Kocioł trzeba co jakiś czas wymieniać. Takiej potrzeby nie ma w przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego. Jeśli masz więcej pytań, to zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne vs wodne 3

Porównanie kosztów eksploatacji – ogrzewanie podłogowe

Uwaga! Biorąc pod uwagę zmienność cen i dodatkowe czynniki, które mogą mieć wpływ na opłacalność różnych sposobów pozyskiwania ciepła, warto na bieżąco porównywać podane poniżej ceny z aktualnymi i korygować obliczenia. Podajemy dane dla domu energooszczędnego o powierzchni 100 m2, który wymaga dostarczenia 4000 kWh energii rocznie.

Cena jednostki paliwa

Pompa ciepła gruntowa – 0,77 zł
Pompa ciepła powietrzna – 0, 77 zł
Pellet drzewny – 2,72 zł
Gaz ziemny – 4,85 zł
Prąd – 0, 77 zł

Koszt 1kWh

Pompa ciepła gruntowa – 0,20 zł
Pompa ciepła powietrzna – 0,32 zł
Pellet drzewny – 0,68 zł
Gaz ziemny – 0,49 zł
Prąd – 0,77 zł

Ogrzewanie podłogowe elektryczne vs wodne – wysokość rachunków

Przyjmując podane wyżej wartości, okazuje się, że najtańszym obecnie sposobem ogrzewania będzie gruntowa pompa ciepła. Na rachunki trzeba będzie wydać ok. 800 zł rocznie i 250 zł za przegląd i serwisowanie podłogówki. Koszty dla powietrznej pompy ciepła wypadają podobnie (1280 zł). Za gaz trzeba zapłacić ok. 2000 zł, a za pellet – 2700 zł. Wszystkie te systemy wymagają serwisowania, które kosztuje co roku 250 zł. Inaczej jest w przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego: tu cena roczna to 3080 zł, ale nie trzeba już robić corocznych przeglądów. Warto pamiętać, że na cenę prądu można wpływać, np. poprzez montaż domowej fotowoltaiki.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne vs wodne – suma kosztów

Jeśli uważnie zsumujemy wszystkie koszty instalacyjne dla każdego z tych rozwiązań, to czeka nas zaskoczenie. Okazuje się, że montaż gruntowej pompy ciepła łącznie będzie kosztował aż 86 tysięcy złotych, podczas gdy pozornie „najdroższe” rozwiązanie, a więc elektryczne ogrzewanie podłogowe, na tym etapie kosztuje tylko 20 000 zł.

Gdzieś pomiędzy plasują się pozostałe sposoby na dostarczenie energii do wodnego systemu ogrzewania podłogowego: trzeba będzie na to poświęcić ok. 44 – 65 tys. zł. Okazuje się, że ogrzewanie podłogowe elektryczne pod płytki czy panele jeszcze zyskuje na atrakcyjności cenowej z czasem. Zobaczmy, jak przedstawia się porównanie łącznych kosztów eksploatacji i instalacji po 10/20 latach w domu energooszczędnym o powierzchni 100 m2:

 • Pompa ciepła gruntowa – 95 500/135 000 zł
 • Pompa ciepła powietrzna – 79 300/ 123 600
 • Pellet drzewny – 71 000/ 107 000 zł
 • Gaz ziemny – 69 100/ 97 200 zł
 • Prąd – 49 300 / 80 100 zł

Podsumowanie

Obecnie bardzo trudno jest cokolwiek planować na podstawie długoterminowych prognoz dla cen i dostępności surowców. A przecież ogrzewanie podłogowe ma służyć przez kilkadziesiąt lat. Lepiej więc w pierwszej kolejności kierować się kosztami, które trzeba ponieść na start i tym, czy takie rozwiązanie jest przyszłościowe. Przykładowo piece na węgiel w niektórych gminach miały być zakazane już od 2024 roku. To się jeszcze może zmienić, ale nie warto inwestować w rozwiązania, które podlegają takim ograniczeniom. W przeciwnym razie może się okazać, że do podanych wyżej kosztów trzeba będzie dodać jeszcze np. wymianę źródła ogrzewania z pieca starego typu na grzejnik elektryczny, a to dodatkowo skomplikuje oszacowanie kosztów.

Energia elektryczna jest przyszłością. Naukowcy na całym świecie ciągle pracują nad jej rozwojem, dążąc do coraz bardziej wydajnych sposobów jej uzyskiwania i magazynowania.


Czy artykuł okazał się pomocny?

O autorze:
Zdjęcie autora postu

Jerzy Maron

Kierownik działu montażu

Związany z branżą OZE od 2016 roku. Początkowo pracował w firmie zajmujące się fotowoltaiką, natomiast od 2021r zasila szeregi SAMURIO w dziale montażu. Fan ekologicznych i niezależnych domów oraz sposobów na ich ogrzewanie. Absolwent Politechniki Poznańskiej.