Jak działa ogrzewanie podłogowe elektryczne i wodne w mieszkaniu?

Ogrzewanie podłogowe – czy warto w nie inwestować?

Zdjęcie autora postu

Jagoda Stańkowska

Specjalista ds. Obsługi Klienta

October 05, 2021

Ogrzewanie podłogowe – czy warto? Główne zalety ogrzewania podłogowego

Ciepło w mieszkaniu jest jednym z najważniejszych czynników wpływającym na komfort przebywania w nim. Decydując się na elektryczne lub wodne ogrzewanie podłogowe w domu, można spodziewać się następujących korzyści:

Dzięki zrezygnowaniu z wiszących grzejników powiększa się przestrzeń wnętrz mieszkalnych, które wyglądają przestronnie i bardzo elegancko. Należy jednak pamiętać, że podłoga stanowi funkcję grzejnika, dlatego trzeba zaaranżować ją w taki sposób, aby nie zastawiać całej powierzchni.

  • Zmniejszenie kosztów
Dużą zaletą, jaką ma ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu, jest także obniżenie kosztów. Szacuje się, że koszty związane z ocieplaniem mogą spaść nawet 30% po zainstalowaniu odpowiednich systemów grzewczych w porównaniu z tradycyjnym rozwiązaniem grzejnikowym.

  • Mnogość opcji
Ogrzewanie podłogowe w domu można zamontować w każdym pomieszczeniu niezależnie od gabarytów. Należy jedynie dostosować wielkość schematu grzewczego do konkretnej powierzchni – inne rozwiązania będą pasować do małego gabinetu, inne do sporego warsztatu.

  • Ekologiczne rozwiązanie
Zarówno ogrzewanie podłogowe elektryczne, jak i wodne zapewnia oszczędność energii. Takie instalacje pozwalają zazwyczaj na nagrzanie do 20-30 stopni Celsjusza, co zapewnia duże oszczędności energii w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania.

  • Zadbany dom
Z powodu podwyższonej temperatury podłogi wilgotność w pomieszczeniach po zastosowaniu ogrzewania podłogowego jest niska, co niweluje ryzyko wystąpienia m.in. plam na ścianach czy rozwoju roztoczy.

Jakie wybrać ogrzewanie podłogowe: wodne czy elektryczne?

Ze względu na sposób zasilania można wyróżnić:

  • ogrzewanie podłogowe wodne
  • ogrzewanie podłogowe elektryczne

Pierwsza opcja bazuje na podgrzaniu wody przez kotły centralnego ogrzewania, pompę ciepła lub kolektory słoneczne. Wpompowuje się ją przez rury ogrzewania podłogowego, zwane również obwodami, które są układane w lub na wierzchu podłoża pod wykończeniem podłogi.

Na ogrzewanie podłogowe elektryczne składają się maty grzewcze, odpowiedni sterownik i podłączenie do sieci elektrycznej. Maty zawierają w sobie cienkie elektryczne przewody, a całość można po prostu rozwinąć i przykleić do podłoża. Możliwe jest także swobodne kształtowanie takich systemów, więc sprawdzą się one w licznych projektach.

Warto pamiętać o tym, że koszt zakupu materiałów do ogrzewania podłogowego wodnego jest droższy, ale jego użytkowanie jest znacznie tańsze, co pozwala na długoterminowe oszczędzanie.

Jak działa ogrzewanie podłogowe w domu lub mieszkaniu?

Podłogowe ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie podłogowe elektryczne jest niewidoczne, a o jego obecności świadczą tylko regulatory temperatury znajdujące się w zasięgu wzroku. Montaż takiego ogrzewania można wykonać, instalując specjalne kable grzewcze albo gotowe maty specjalnie przeznaczone do tego celu. Ich grubość wynosi jedynie 3-4 mm, dlatego mogą być stosowane na starych posadzkach, ponieważ minimalnie podnoszą poziom podłogi.

Podłogowe ogrzewanie wodne

Ogrzewanie podłogowe wodne wymaga zastosowania bardziej inwazyjnego rozwiązania, którego zamontowanie musi odbyć się przed wylaniem podłogi lub przed położeniem jej ostatecznej warstwy. Konieczne jest tu zastosowanie specjalnego systemu rur, które powinny być umieszczone w betonie czy jakiejkolwiek innej wylewce. To właśnie one pełnią funkcję grzejników, a ciepło z nich pochodzi z wody podgrzewanej np. przez piece i przechowywanej w kotłach.

Temperatura wody nie powinna przekraczać 50 stopni Celsjusza, dlatego ogrzewanie podłogowe w domu powinno być zaopatrzone w specjalne rozdzielacze albo zawory uniemożliwiające osiąganie wyżej temperatury. Można także zamontować termostaty pokojowe, pozwalające na dostosowanie poziomu ciepła do konkretnego pomieszczenia.

Materiał podłogi do ogrzewania

Na to, jak działa ogrzewanie podłogowe, również ma wpływ rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest podłoga. Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie, czy producent materiałów do wykończenia podłóg dopuszcza ich stosowanie z ogrzewaniem podłogowym, a także czy określa maksymalną temperaturę. Może się zdarzyć, że niektóre surowce, np. panele albo lakiery pod wpływem wysokiej temperatury mogą wydzielać szkodliwe substancje lub też ulegają przyspieszonej degradacji.

Ogrzewanie podłogowe a termoizolacja

Aby ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu działało efektywnie, powinno być położone na odpowiedniej warstwie izolacji. Musi ona w znacznym stopniu zatrzymywać straty ciepła do gruntu, które mogą być dużo wyższe niż w przypadku podłóg nieogrzewanych.

Użycie odpowiednich materiałów do izolacji umożliwia oddawanie ciepła tylko w kierunku pomieszczenia. Izolacja układana jest na folii polietylenowej z zastosowaniem styropianu o grubości 10-15 cm lub grubszego. Materiał izolacyjny powinien wykazywać się dużą odpornością na działanie czynników mechanicznych, ponieważ z czasem może ulegać zniekształceniu, przez co traci swoje parametry cieplne.

Podsumowanie – czy warto wybrać ogrzewanie podłogowe?

Nie dziwi fakt, że w ostatnich latach najpopularniejszym systemem ocieplającym domy jest ogrzewanie podłogowe. Czy warto w nie inwestować? Oczywiście! Powinny się nim zainteresować w szczególności te osoby, które planują generalny remont lub chcą wybudować nowy dom – w takim przypadku ułożenie odpowiednich systemów będzie niezwykle tanią i wygodną opcją.


Czy artykuł okazał się pomocny?

O autorze:
Zdjęcie autora postu

Jagoda Stańkowska

Specjalista ds. Obsługi Klienta

Z branżą ogrzewania elektrycznego związana od 2019r jako osoba odpowiedzialna za obsługę klienta w SAMURIO. Prywatnie miłośniczka ekologicznego budownictwa, poprzez udzielanie się na różnych forach dyskusyjnych, propagując domy nie zależne energetycznie.