Jagoda Stańkowska
Specjalista ds. Obsługi Klienta
October 05, 2021
Nowoczesne ogrzewanie podłogowe to dziś jeden z najchętniej wybieranych systemów grzewczych – zarówno w nowych domach energooszczędnych, jak i podczas generalnych remontów. Zapewnia komfort cieplny, jest niewidoczne i doskonale współpracuje z wymaganiami WT2021. Decydując się na elektryczne lub wodne ogrzewanie podłogowe w domu, można spodziewać się następujących korzyści:
Dzięki zrezygnowaniu z wiszących grzejników powiększa się przestrzeń wnętrz mieszkalnych, które wyglądają przestronnie i bardzo elegancko. Należy jednak pamiętać, że podłoga stanowi funkcję grzejnika, dlatego trzeba zaaranżować ją w taki sposób, aby nie zastawiać całej powierzchni.
Dużą zaletą, jaką ma ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu, jest także obniżenie kosztów. Dobrze dobrany system grzewczy może obniżyć koszty ogrzewania nawet o 30% – szczególnie w porównaniu do tradycyjnych grzejników. Aktualne systemy ogrzewania podłogowego – zwłaszcza elektrycznego – są znacznie łatwiejsze w instalacji i bardziej przewidywalne kosztowo. Dzięki taryfom G12 i G13 można dodatkowo obniżyć rachunki za energię elektryczną.
Ogrzewanie podłogowe w domu można zamontować w każdym pomieszczeniu niezależnie od gabarytów. Należy jedynie dostosować wielkość schematu grzewczego do konkretnej powierzchni – inne rozwiązania będą pasować do małego gabinetu, inne do sporego warsztatu.
🔍 Czy powierzchniowe ogrzewanie elektryczne będzie dobre dla Ciebie?
🧠 Nie musisz być ekspertem od technologii – wystarczy, że dobrze wybierzesz na starcie.
📞 Umów się na 20-minutową konsultację z doradcą – oddzwonimy w 24h.
Zarówno ogrzewanie podłogowe elektryczne, jak i wodne zapewnia oszczędność energii. Takie instalacje pozwalają zazwyczaj na nagrzanie do 20-30 stopni Celsjusza, co zapewnia duże oszczędności energii w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania.
Z powodu podwyższonej temperatury podłogi wilgotność w pomieszczeniach po zastosowaniu ogrzewania podłogowego jest niska, co niweluje ryzyko wystąpienia m.in. plam na ścianach czy rozwoju roztoczy.
Ze względu na sposób zasilania można wyróżnić:
Pierwsza opcja bazuje na podgrzaniu wody przez kotły centralnego ogrzewania, pompę ciepła lub kolektory słoneczne. Wpompowuje się ją przez rury ogrzewania podłogowego, zwane również obwodami, które są układane w lub na wierzchu podłoża pod wykończeniem podłogi.
Na ogrzewanie podłogowe elektryczne składają się maty grzewcze, odpowiedni sterownik i podłączenie do sieci elektrycznej. Maty zawierają w sobie cienkie elektryczne przewody, a całość można po prostu rozwinąć i przykleić do podłoża. Możliwe jest także swobodne kształtowanie takich systemów, więc sprawdzą się one w licznych projektach.
Warto pamiętać o tym, że koszt zakupu materiałów do ogrzewania podłogowego wodnego jest droższy, ale jego użytkowanie jest znacznie tańsze, co pozwala na długoterminowe oszczędzanie.
Ogrzewanie podłogowe elektryczne jest niewidoczne, a o jego obecności świadczą tylko regulatory temperatury znajdujące się w zasięgu wzroku. Montaż takiego ogrzewania można wykonać, instalując specjalne kable grzewcze albo gotowe maty specjalnie przeznaczone do tego celu. Ich grubość wynosi jedynie 3-4 mm, dlatego mogą być stosowane na starych posadzkach, ponieważ minimalnie podnoszą poziom podłogi.
System wodny montuje się jeszcze przed wylaniem podłogi lub przed jej wykończeniem. To rozwiązanie bardziej inwazyjne niż elektryczne. Konieczne jest tu zastosowanie specjalnego systemu rur, które powinny być umieszczone w betonie czy jakiejkolwiek innej wylewce. To właśnie one pełnią funkcję grzejników, a ciepło z nich pochodzi z wody podgrzewanej np. przez piece i przechowywanej w kotłach.
Temperatura wody nie powinna przekraczać 50 stopni Celsjusza, dlatego ogrzewanie podłogowe w domu powinno być zaopatrzone w specjalne rozdzielacze albo zawory uniemożliwiające osiąganie wyżej temperatury. Można także zamontować termostaty pokojowe, pozwalające na dostosowanie poziomu ciepła do konkretnego pomieszczenia.
Na to, jak działa ogrzewanie podłogowe, również ma wpływ rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest podłoga. Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie, czy producent materiałów do wykończenia podłóg dopuszcza ich stosowanie z ogrzewaniem podłogowym, a także czy określa maksymalną temperaturę. Niektóre panele lub lakiery mogą wydzielać szkodliwe substancje lub szybciej się zużywać pod wpływem wysokiej temperatury.
Aby ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu działało efektywnie, powinno być położone na odpowiedniej warstwie izolacji. Musi ona w znacznym stopniu zatrzymywać straty ciepła do gruntu, które mogą być dużo wyższe niż w przypadku podłóg nieogrzewanych.
Użycie odpowiednich materiałów do izolacji umożliwia oddawanie ciepła tylko w kierunku pomieszczenia. Izolacja układana jest na folii polietylenowej z zastosowaniem styropianu o grubości 10-15 cm lub grubszego. Materiał izolacyjny powinien wykazywać się dużą odpornością na działanie czynników mechanicznych, ponieważ z czasem może ulegać zniekształceniu, przez co traci swoje parametry cieplne.
Ogrzewanie podłogowe – zwłaszcza elektryczne folie grzewcze – to rozwiązanie coraz chętniej wybierane przez inwestorów budujących domy zgodne z WT2021. System działa bezobsługowo, eliminuje potrzebę kotłowni i daje przewidywalne koszty eksploatacji – to ogromna zaleta w czasach rosnących cen energii. Opłacalność, estetyka i łatwość sterowania przemawiają za inwestycją w to rozwiązanie. To dobre rozwiązanie dla osób budujących nowy dom lub planujących generalny remont. Montaż systemu w takim momencie jest tani i wygodny.
Porównanie ogrzewania wodnego i elektrycznego
Jagoda Stańkowska
Specjalista ds. Obsługi Klienta
Z branżą ogrzewania elektrycznego związana od 2019r jako osoba odpowiedzialna za obsługę klienta w SAMURIO. Prywatnie miłośniczka ekologicznego budownictwa, poprzez udzielanie się na różnych forach dyskusyjnych, propagując domy nie zależne energetycznie.
Z branżą ogrzewania elektrycznego związana od 2019r jako osoba odpowiedzialna za obsługę klienta w SAMURIO. Prywatnie miłośniczka ekologicznego budownictwa, poprzez udzielanie się na różnych forach dyskusyjnych, propagując domy nie zależne energetycznie.