Ogrzewanie podłóg drewnianych – wszystko, co musisz wiedzieć - Samurio

Ogrzewanie podłóg drewnianych – wszystko, co musisz wiedzieć

Zdjęcie autora postu

Jerzy Maron

Kierownik działu montażu

March 01, 2022

Folie grzewcze pod panele 2

Klienci często zwracają się do nas z pytaniami o gatunki drewna czy rodzaje parkietów, pod jakie można zastosować ogrzewanie podłogowe elektryczne. Pod panele folia grzewcza sprawdza się niezawodnie, sprawdźmy natomiast, co trzeba wiedzieć o technicznych parametrach takiego rodzaju posadzki.

Jakie drewno na folię grzewczą podłogową?

Na rynku istnieje szereg rodzajów paneli zakwalifikowanych przez producenta jako odpowiednie pod ogrzewanie podłogowe elektryczne. Po ich montażu można mieć pewność - popartą często gwarancją – że dane pokrycie podłogi nie zawiedzie przez kilka najbliższych lat, pod warunkiem prawidłowego montażu. Natomiast w przypadku samodzielnej obróbki drewna na podłogę jest dużo zmiennych wartych zapamiętania, takich jak:

 • grubość desek,
 • gatunek drewna,
 • sposób cięcia,
 • szerokość desek,
 • sposób przechowywania i wiek drewna,
 • rodzaj impregnacji.

Wszystko to wpływa na m.in. zmiany wymiarowe drewna, związane z jego wilgotnością, która z kolei wpływa na kurczliwość materiału. Z tego powodu na podłogi ogrzewane elektrycznie poleca się wytrzymałe gatunki drewna egzotycznego czy rodzimy dąb. Raczej nie używa się w tym celu plastycznej brzozy i olchy czy ciężkiego, podatnego na kurczenie się i wilgoć buku.

Oczywiście montaż odpowiedniego systemu ogrzewania podłogowego pod panele może w dużej mierze wyeliminować te problemy. Przykładowo temperatura podłogówki pod panele w systemie SAMURIO jest kontrolowana za pomocą aplikacji. Temperatura samej folii nigdy nie przekracza 34 stopni. To ułatwia prawidłowe, równomierne ogrzanie drewnianej podłogi z gatunków drewna podatnych na odkształcanie.

Warto w tym kontekście przywołać wyniki badań udostępnione jakiś czas temu przez jednego z norweskich producentów drewna podłogowego. Według jego wyliczeń różnica w kosztach ogrzewania podłogowego pod panelami HDF o grubości 9 mm. a pod podłogą trójwarstwową o grubości 14 mm. wynosiła aż 25 proc. To ekstremalny przykład, pokazujący jednak, że świadomy dobór paneli może mocno wpływać na koszty ogrzewania.

Folia grzewcza podłogowa pod jakie deski?

Z wyżej wymienionych powodów na ogrzewanie podłogowe częściej stosuje się deski warstwowe lub panele niż lite drewno. Takie posadzki drewniane nie są zbyt grube, co ułatwia ogrzanie podłogi. Jednocześnie nie kurczą się w tak trudny do przewidzenia sposób, jak lite drewno. Podsumowując, folia grzewcza najlepiej sprawdza się pod podłogi nieklejone, takie jak:

 • deski barlineckie,
 • panele winylowe na pióro-wpust,
 • panele drewniane.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne pod panele stosuje się przy pływającym systemie montażu podłogi. Przy okazji jest on też tańszy i szybszy w wykonaniu, niż klejenie parkietu. Najczęściej wybierane są podłogi trójwarstwowe. Drewno może z czasem kurczyć się i rozszerzać pod wpływem temperatury i wilgoci. Dzieje się tak nie tylko w pomieszczeniach wilgotnych. Ma to związek z opisanymi wyżej parametrami drewna, takimi jak gatunek, wiek, ale również temperatura w danym pomieszczeniu.  Montaż „na zamki” umożliwia swobodne kurczenie i rozszerzanie się drewna, co nie powoduje powstawania nieestetycznych szczelin.

Dlaczego podłogówka pod panele z folią grzewczą?

Niektórzy wciąż jeszcze wierzą w dawny mit, że nie da się zastosować ogrzewania podłogowego pod panele. Być może tak nadal jest z pewnymi rodzajami ogrzewania wodnego. Współczesna technologia elektryczna sprawia jednak, że podłogówka pod panele jest jak najbardziej realna.

W przeciwieństwie do systemu wodnego, poziom posadzki podniesie się o 5 -7mm. po montażu elektrycznego systemu pod podłogą. Nie trzeba też skuwać wszystkich warstw wylewki, by zamontować ogrzewanie podłogowe elektryczne pod panele. Folia grzewcza jest bardzo cienka, co ma znaczenie właśnie w przypadku paneli, których grubość to często zaledwie kilka mm. Folia ma gładszą, równiejszą powierzchnię od maty elektrycznej, dlatego mat nie stosuje się pod panelami podłogowymi z drewna i materiałów drewnopodobnych.

Ogrzewanie podłogowe pod panele – montaż

Istnieje kilka zasad, o których trzeba pamiętać w przypadku podłogówki pod panele. Drewno wraz ze zmianami temperatur kurczy się, a następnie rozszerza. Dlatego tak wiele uwagi wymaga prawidłowy dobór gatunków i rodzajów drewna, a także montaż pokrycia podłogowego. Warto stosować folię grzewczą pod panele na całej powierzchni w konkretnym pomieszczeniu lub strefie. W przeciwnym razie z czasem mogą występować szczeliny lub nierównomierne rozprężanie drewna. Wynikać to będzie z różnicy temperatur. Ta zależy jednak również od jakości systemu grzewczego. Dlatego szczególnie polecamy folie grzewcze CALEO pod panele:

 • możesz kontrolować ich temperaturę,
 • nie wzrośnie ona powyżej poziomu 34 stopni,
 • to bezpieczna, nowoczesna technologia,
 • nie ma błędów produkcyjnych - wszystkie paski folii utrzymują jednakową temperaturę.

Problemy z nierównomiernym naprężeniem elementów parkietu drewnianego wynikają rzadziej z obecności folii grzewczej pod panelami, a częściej z tego, że nieodpowiedni parkiet został ułożony np. zbyt blisko kominka czy w innym miejscu, które podlega ekstremalnym wahaniom temperatur.

Folia grzewcza pod panele tylko na podłodze?

Kolejny mit na temat tej technologii dotyczy tego, że nie da się jej zastosować na ścianach czy sufitach. Tak rzeczywiście było z ciężkim, trudnym w montażu systemem wodnego ogrzewania podłogowego. Dzięki zastosowaniu folii grzewczej pod panele ten problem już nie występuje. Zaledwie kilka mm. grubości nie zrobi różnicy w wyglądzie ściany i zazwyczaj nie wpływa na przebieg żadnych instalacji ukrytych pod boazerią czy inną drewnianą okleiną ścienną. Dodatkowo na ścianach i sufitach można zamontować folie o większej mocy. Zaletą folii w tym kontekście jest też łatwość przycinania. To pozwala ją montować w załomach muru czy wykuszach, co byłoby bardzo trudne przy jakimkolwiek innym sposobie ogrzewania ściennego.


Czy artykuł okazał się pomocny?

O autorze:
Zdjęcie autora postu

Jerzy Maron

Kierownik działu montażu

Związany z branżą OZE od 2016 roku. Początkowo pracował w firmie zajmujące się fotowoltaiką, natomiast od 2021r zasila szeregi SAMURIO w dziale montażu. Fan ekologicznych i niezależnych domów oraz sposobów na ich ogrzewanie. Absolwent Politechniki Poznańskiej.