Ogrzewanie elektryczne podłogowe foliami i matami elektrycznymi dla domu jednorodzinnego - Samurio

Ogrzewanie elektryczne podłogowe foliami i matami elektrycznymi dla domu jednorodzinnego

Zdjęcie autora postu

Jerzy Maron

Kierownik działu montażu

May 24, 2022

Folie grzewcze w domu jednorodzinnym

Mieszkańcy bloku może i mają najczęściej do dyspozycji mniejszy metraż, być może nie mogą zrealizować marzenia o ogrodzie, ale posiadają jedną przewagę nad domem: nie muszą martwić się o ogrzewanie. Ciepłe rury to dla nich norma. Ci, którzy mieszkają na swoim, muszą się bardziej natrudzić. Być może ogrzewanie elektryczne podłogowe foliami i matami elektrycznymi to rozwiązanie problemów cieplnych domu jednorodzinnego?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie są sposoby na ogrzewanie elektryczne domu?
 • Czy warto mieć ogrzewanie podłogowe elektryczne w domu jednorodzinnym?
 • Podłogówka elektryczna w nietypowych miejscach – czy się sprawdzi?
 • Ogrzewanie podłogowe foliami i matami – różnice
 • Folie i maty – sposób na ekologiczne ogrzewanie domu?

Ceny różnych źródeł ogrzewania podskoczyły w ostatnim roku nawet o kilkadziesiąt procent. Nic dziwnego, że coraz więcej osób szuka alternatyw. Czy ogrzewanie podłogowe może być pomocne w uzyskaniu komfortu cieplnego przy większej niezależności od standardowych źródeł ciepła?

Jakie są sposoby na ogrzewanie elektryczne domu?

Aby choć trochę uniezależnić się od cen gazu, węgla czy oleju opałowego, coraz więcej osób zastanawia się nad elektrycznym ogrzewaniem domu. To może mieć sens np. w domku na wsi, gdzie wymienionych wyżej sposobów z różnych powodów nie da się zastosować. Jeśli dodatkowo mówimy o domku letniskowym czy działce, to nie opłaca się inwestować w drogą pompę ciepła. W skrócie istnieje kilka różnych sposobów na elektryczne ogrzewanie domu:

 • promienniki ścienne i wolnostojące,
 • wolnostojące grzejniki,
 • elektryczny kocioł centralnego ogrzewania,
 • ogrzewanie podłogowe elektryczne.

Elektryczne grzejniki, kocioł i promienniki na stałe zamocowane do ścian, to sposób na codzienne ogrzewanie domu. Największą wadą tego rozwiązania są koszty, bo za prąd trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych rocznie. Problemem może być stworzenie od podstaw domowej instalacji CO, ale jeśli dopiero się budujesz, to masz czas na modyfikację projektu. W domkach letniskowych i na działkach z uwagi na większą prostotę wybiera się raczej promienniki i grzejniki wolnostojące. Pobierają bardzo dużo prądu i trzeba uważać, by ich nie dotknąć. Błyskawicznie nagrzewają jednak pomieszczenie, więc są nieocenione, gdy przyjeżdżamy z dziećmi na weekend i nie mamy czasu, by czekać, aż nagrzeje się piec czy kominek. Ostatnim sposobem na ogrzewanie domu jednorodzinnego jest ogrzewanie podłogowe elektryczne.

Czy warto mieć ogrzewanie podłogowe elektryczne w domu jednorodzinnym?

Może się wydawać, że podłogówka elektryczna to zbytek, więc trudno wymieniać ją w kontekście sposobów na tanie ogrzewanie domu. Tymczasem dziś ta technologia jest na tyle rozwinięta, że zarówno inwestycja początkowa, jak i sama eksploatacja, nie są już tak drogie jak kiedyś. Wyobraźmy sobie sytuację, gdyby rodzina zamierzała w domu stworzyć system centralnego ogrzewania, A DODATKOWO marzy o ciepłej podłodze w łazience. W takiej sytuacji bardziej logicznym rozwiązaniem wydaje się montaż ogrzewania podłogowego elektrycznego w całym domu i rezygnacja z grzejników. Pamiętajmy też o sytuacji osób, które mieszkają na niewielkim metrażu. Ani kotłownia z piecem, ani kilka grzejników, nie wpisują się w projekt domku o powierzchni 35 czy 70 mkw, gdy już i tak brakuje tam miejsca.

Folie grzewcze w domu jednorodzinnym

Podłogówka elektryczna w nietypowych miejscach - czy się sprawdzi?

Nie każdy wie, że ogrzewanie podłogowe elektryczne nadaje się nie tylko do łazienki. Oto kilka mniej oczywistych miejsc, w których zrobi niesamowitą różnicę:

 • na schodach, które już nigdy nie będą oblodzone i śliskie;
 • w garażu, dzięki czemu rano samochód na pewno odpali;
 • na ścieżkach, których nie trzeba będzie odśnieżać;
 • w oranżerii i na patio, gdzie wyrosną nawet ciepłolubne gatunki roślin (można mieć też własne warzywa przez cały rok!);
 • na poddaszu i drugim piętrze, gdzie też można mieć ogrzewanie podłogowe;
 • na ścianach i suficie – by dogrzać nawet wysokie pomieszczenie z antresolą;
 • w zimnym korytarzu;
 • dookoła sauny i basenu, by od razu móc z nich komfortowo korzystać;
 • w pokojach dziecinnych, by można było cały dzień bawić się na podłodze.

Jak widać, lista miejsc, w których może sprawdzić się elektryczne ogrzewanie podłogowe, jest imponująca. To nie tylko miłe ciepło od czasu do czasu przed kąpielą, ale też realne korzyści każdego dnia.

Ogrzewanie podłogowe foliami i matami - różnice

Na czym polega różnica pomiędzy elektrycznym ogrzewaniem podłogowym za pomocą folii i maty grzewczej?

 • Folia grzewcza na podłodze nadaje się pod panele, deski i parkiet. Jest cienka, elastyczna i ma moc od 80 do 130 W/m2.
 • Folię na ścianach i suficie montuje się w wersji 160 W/m2. Dzięki temu jest w stanie realnie dogrzać całą przestrzeń (a przecież temperatura pod sufitem jest często aż o 10 stopni niższa niż przy podłodze).
 • Mata grzewcza nadaje się pod płytki, gres czy terakotę. Stosuje się ją głównie na podłodze.

Folie i maty - sposób na ekologiczne ogrzewanie domu?

Luksusowo ciepłe posadzki nie kojarzą się z ekologicznym ogrzewaniem domu. Czy słusznie? Można dokonać kilku modyfikacji w swoim systemie ogrzewania podłogowego, dzięki którym stanie się on bardziej przyjazny środowisku. Po pierwsze, podłogówka elektryczna może zostać podłączona do domowej fotowoltaiki. Przy takim założeniu potencjalnie ciepłe podłogi w domu można mieć zupełnie za darmo.

Inny pomysł to budowa systemu, który akumuluje ciepło. Można to uzyskać na dwa sposoby. Po pierwsze, akumulatorem jest grubsza warstwa wylewki, która stopniowo oddaje ciepło wraz z upływem czasu. Dodatkowo możesz pobierać prąd tylko wtedy, gdy taryfa jest najniższa. Ciepło będzie oddawane do otoczenia przez kolejne godziny, gdy prąd jest już drogi.

W Samurio da się wyznaczyć strefy cieplne dla każdego z pomieszczeń i sterować temperaturą za pomocą aplikacji. To potencjalnie daje Ci możliwość dokonywania dużych oszczędności za pomocą prostych technik. Przykładowo: pracujesz z domu i chcesz spędzić dzień za biurkiem, a nie w łóżku. Stopniowe obniżanie temperatury w sypialni o kilka stopni subtelnie zniechęci do przebywania w tym pomieszczeniu w ciągu dnia, a Ty w tym samym czasie zaoszczędzisz. Tego typu ustalenia można mieć też dla innych pomieszczeń, których nie używasz w określonych godzinach czy dniach tygodnia.


Czy artykuł okazał się pomocny?

O autorze:
Zdjęcie autora postu

Jerzy Maron

Kierownik działu montażu

Związany z branżą OZE od 2016 roku. Początkowo pracował w firmie zajmujące się fotowoltaiką, natomiast od 2021r zasila szeregi SAMURIO w dziale montażu. Fan ekologicznych i niezależnych domów oraz sposobów na ich ogrzewanie. Absolwent Politechniki Poznańskiej.