Jerzy Maron
Kierownik działu montażu
January 05, 2022
Na myśl o styczniowym poranku większości osób staje przed oczami lodowata podłoga w kuchni czy łazience. To właśnie przez nią tak trudno jest wstać z łóżka i sprawnie zacząć dzień. Ogrzewanie elektryczne domu, a w szczególności podłogi, może tu bardzo pomóc. Ale przyjemniejsze poranki to nie jedyna zaleta takiego systemu.
Bardzo często czy to w pomieszczeniu z kominkiem, czy w przypadku grzejników ściennych, najzimniej jest właśnie przy podłodze. Temperatura jest odpowiednia na pewnej wysokości, ale w stopy jest zimno, a o komfortowym siedzeniu na podłodze nie może być mowy. Ogrzewanie podłogowe elektryczne eliminuje ten problem. Przy okazji warto wspomnieć, że większość ludzi nie odczuwa zimna tak samo dotkliwie na całym ciele. Najłatwiej jest się wychłodzić, ale i przeziębić, mając zimne stopy. Dlatego ogrzewanie podłogowe elektryczne tak świetnie sprawdza się również w pokojach osób wrażliwych na zimno czy łatwo przeziębiających się dzieci. Taki system można zastosować w całym domu. Mitem jest, że nadaje się tylko pod niektóre posadzki. Nowoczesne ogrzewanie podłogowe elektryczne nadaje się do zastosowania pod większością materiałów podłogowych.
Ogrzewanie podłogowe kojarzy się z dodatkowymi wydatkami, ale włączając je w domowy system elektrycznego ogrzewania, można zminimalizować te koszty. Szczególnie w przypadku, gdy dodatkowo zdecydujemy się na instalację fotowoltaiki, która teoretycznie pozwala na darmowe i ekologiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego. Jednak nawet pobierając tradycyjny prąd z elektrociepłowni, da się mocno zaoszczędzić na ogrzewaniu podłogowym. Wielu dostawców ma specjalne oferty, które pozwalają niewiele płacić za prąd nocą czy w weekendy. To szczególnie może się opłacić osobom, których np. przez większą część dnia nie ma w domu. Będą wieczorami wracać do mieszkania z ciepłą podłogą, nie ponosząc przy tym prawie żadnych dodatkowych kosztów. Inne systemy akumulują ciepło w czasie poboru taniej energii, by „oddać” je wtedy, gdy prąd jest droższy.
Jeśli nie ogrzewasz na co dzień dodatkowej łazienki, to po rozpaleniu w kominku czy włączeniu kaloryferów nie da się tam od razu osiągnąć optymalnej temperatury. Inaczej jest z ogrzewaniem podłogowym elektrycznym. W kilka minut po jego włączeniu cała podłoga powinna już być ciepła. To bardzo poprawia komfort domowników i gości. Nawet, jeśli inne źródło ciepła nie zaczęło jeszcze działać, to dzięki ogrzewaniu podłogowemu będzie można komfortowo przebywać w takim pokoju.
Obecnie większość systemów elektrycznego ogrzewania domu jest obsługiwana za pomocą termostatu, a ten z kolei da się kontrolować przez urządzenie mobilne. To pozwala szybko zmieniać ustawienia nawet wtedy, gdy nie ma Cię w domu. Przykładowo, wyjeżdżając, możesz wyłączyć ogrzewanie podłogowe w całym domu, by zaoszczędzić prąd. Tuż przed powrotem włącz ogrzewanie i wróć już do ciepłego domu. Wykorzystanie nowoczesnych folii grzewczych i osobnych termostatów dla różnych stref w domu, możesz bardzo wygodnie kontrolować temperaturę wnętrz. Przykładowo: wyłącz ogrzewanie podłogowe w większości pomieszczeń, jeśli wiesz, że spędzisz wieczór sam w jednym pokoju. Innym razem chcesz mieć ciepłą podłogę w kuchni, pracowni i korytarzach – możesz je mieć, ustawiając dla każdego pomieszczenia osobną moc grzania. W końcu nie wszędzie przydaje się równie ciepła podłoga, co w łazience.
Grzejniki ścienne są coraz ładniejsze, ale to nadal mniej lub bardziej estetyczna plątanina rur ciągnąca się wzdłuż ścian. Niektóre pomieszczenia są małe i po prostu nie ma tam miejsca na ścienne czy stojące grzejniki. Poza tym w zabytkowej kamienicy i w chacie z bala to po prostu nie pasuje do wystroju wnętrz. Inaczej jest z ogrzewaniem podłogowym elektrycznym pod panele lub deski, którego nie widać. Przy okazji eliminuje to problemy takie jak niepraktyczne właściwości użytkowe zimnych posadzek w starszym budownictwie. Piękne przedwojenne posadzki czy drewniane podłogi jest bardzo trudno dogrzać za pomocą tradycyjnych metod.
Wiele osób myśli dziś o sposobach na ekologiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego. Jednocześnie pokutuje przeświadczenie, że wykluczają one pełen komfort. Nie jest jednak tak, że bycie w zgodzie z naturą oznacza wiecznie zimne podłogi i inne kompromisy. Fotowoltaika połączona z ogrzewaniem podłogowym elektrycznym jest tego najlepszym przykładem. Wszystkie trudności wiążące się z montażem takiego systemu mają miejsce na etapie projektowania i budowy domu. Później eksploatacja i konserwacja powinna być już prosta. Aby wycenić przejście na ekologiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego i poznać szczegóły dotyczące instalacji, skontaktuj się z doradcami SAMURIO. W większości przypadków montaż ogrzewania podłogowego elektrycznego jest tańszy niż analogicznej konstrukcji wodnej czy powietrznej. Dotyczy to w szczególności budynków energooszczędnych, bo taki system działa w zgodzie z założeniami takich projektów i pobiera stosunkowo niewiele prądu.
Kolejną zaletą jest to, że dom z zamontowanym elektrycznym ogrzewaniem podłogowym jest bardzo łatwo sprzedać lub wynająć. Każdy marzy o takim rozwiązaniu. Kupno domu, który już je posiada, to dla nabywcy wielka oszczędność – nie tylko pieniędzy, ale też czasu. To pozwala uniknąć mu na starcie komplikacji związanych z rozkuwaniem podłogi. Taka nieruchomość z miejsca zyskuje na wartości.
Jak widać, taki system ogrzewania ma szereg zalet. Użytkownicy zazwyczaj są zaskoczeni tym, jak prosta jest obsługa i eksploatacja po zamontowaniu ogrzewania podłogowego. Elektryczny system ma sporo plusów, których nie posiadają inne rodzaje ogrzewania podłogi.
Jerzy Maron
Kierownik działu montażu
Związany z branżą OZE od 2016 roku. Początkowo pracował w firmie zajmujące się fotowoltaiką, natomiast od 2021r zasila szeregi SAMURIO w dziale montażu. Fan ekologicznych i niezależnych domów oraz sposobów na ich ogrzewanie. Absolwent Politechniki Poznańskiej.
Związany z branżą OZE od 2016 roku. Początkowo pracował w firmie zajmujące się fotowoltaiką, natomiast od 2021r zasila szeregi SAMURIO w dziale montażu. Fan ekologicznych i niezależnych domów oraz sposobów na ich ogrzewanie. Absolwent Politechniki Poznańskiej.