Kalkulator kosztów początkowych i użytkowych ogrzewania elektrycznego – poradnik - Samurio

Kalkulator kosztów początkowych i użytkowych ogrzewania elektrycznego – poradnik

Zdjęcie autora postu

Jerzy Maron

Kierownik działu montażu

September 23, 2022

Kalkulator kosztów ogrzewania domu

Zastanawiałeś się, jakie są koszty ogrzewania elektrycznego domu na etapie montażu, a jakie – na co dzień? Poniżej wszystko o tym, co składa się na rachunek za ogrzewanie podłogowe elektryczne. Kalkulator Samurio znacznie ułatwia orientację w tych skomplikowanych zagadnieniach.

Zagadnienia poruszone w poniższym artykule:

Jak obliczyć koszty ogrzewania domu?

Na koszty ogrzewania domu wpływa wiele zmiennych, takich jak:

  • powierzchnia mieszkania,
  • rodzaj ogrzewania,
  • temperatura w domu,
  • sposób izolacji,
  • i kilka innych, dodatkowych czynników.

Wszystko to sprawia, że laikowi dość trudno jest samemu obliczyć, ile wyda na wytworzenie ciepła. Artykuły znalezione w Internecie często dostarczają niepełne informacje; poznajemy albo same koszty montażu i zakupu sprzętu, albo tylko koszty ogrzewania na co dzień bazujące jedynie na powierzchni domu.

Do tego nie są doliczane koszty dodatkowe, a te mogą być zupełnie różne w przypadku rozmaitych sposobów na ogrzewanie domu: budowa kotłowni albo kominów, rąbanie drewna, wymiana dachu pod panele fotowoltaiczne czy dodatkowe koszty serwisowania i napraw. Im więcej danych, tym trafniejsze są wyliczenia. Kalkulator na naszej stronie może pomóc w wyliczeniu kosztów elektrycznego ogrzewania podłogowego o wiele prościej.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – kalkulator

W sieci są dostępne różne kalkulatory. Ich wadą jest to, że często bazują na abstrakcyjnych założeniach. Przykładowo: podając powierzchnię domu i cenę prądu otrzymujemy szacunkowe wyliczenie, które nie uwzględniają stopnia izolacji budynku ani utrzymywanej w nim temperatury. Jeśli trzeba wpisać takie dane, to często użytkownik i tak nie potrafi ich prawidłowo oszacować. Właśnie dlatego warto korzystać z kalkulatora Samurio, który uwzględnia wszystkie te szczegóły.

Jak obliczyć koszty ogrzewania wody?

Błędem wielu kalkulatorów kosztów ogrzewania elektrycznego jest brak możliwości sprawdzenia, ile będzie kosztowało podgrzanie wody. A przecież to może być istotna pozycja w budżecie, która wpłynie na decyzję o wybranym źródle ciepła. Koszty ogrzewania domu na naszej stronie są rozbite na podgrzewanie wody i ogrzewanie podłogowe elektryczne. Kalkulator pozwala poznać wycenę obu tych czynników przy założeniu, że w domu są zamontowane przepływowe podgrzewacze. Użytkownik może wpisać, jaka jest ilość łazienek i dodatkowych umywalek zamontowanych w innych pomieszczeniach (np. w pralni). Skąd to rozróżnienie? Zazwyczaj w łazience potrzeba solidniejszego podgrzewacza o większej mocy, który obsłuży kilka punktów wodnych (wanna, prysznic, zlew), podczas gdy przy zlewach, np. w kuchni, montuje się urządzenia o mniejszej mocy.

Koszty ogrzewania domu – wycena końcowa a szacunkowa

Czy koszty ogrzewania podłogowego elektrycznego z kalkulatora są ostateczne? Nie, choć nasz kalkulator uważamy za jeden z solidniejszych, jakie są dostępne w całym internecie. Dlaczego?

  • Mamy na koncie setki wykonanych realizacji, więc podajemy realne dane.
  • W kalkulatorze uwzględniamy faktyczne koszty położenia każdego metra instalacji z uwzględnieniem wszystkich materiałów – niektóre internetowe kalkulatory robią wyliczenia na podstawie ceny np. samego metra folii grzewczej.
  • Bierzemy pod uwagę termostaty i kable wykorzystane w każdym pomieszczeniu.

Wszystko to sprawia, że koszty, jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe elektryczne, kalkulator wylicza z dokładnością nawet do 10-15 proc. Końcową wycenę jest w stanie przygotować dopiero nasz konsultant podczas rozmowy z klientem, po zapoznaniu się z dalszymi szczegółami. Natomiast już po uzgodnieniu końcowej wyceny klient może liczyć na to, że nic się nie zmieni do czasu montażu (oczywiście o ile nie zmienią się żadne ważne czynniki, np. w wyniku remontu domu).

Co wpływa na koszty ogrzewania domu?

Co jeszcze wpływa na koszty ogrzewania folią grzewczą?

Klienci rzadko zdają sobie sprawę z jeszcze jednego ważnego czynnika, który wpływa na koszty ogrzewania folią grzewczą czy dowolnym innym systemem. Izolacja ścian, dachu, podłóg czy okien przekłada się istotnie na potrzebną energię cieplną budynku, a co za tym idzie rachunki za prąd.

Dla ogrzewania podłogowego szczególne znaczenie ma izolacja pod podłogą, bo przecież nie chcemy, by ciepło uciekało w stronę gruntu. Obecnie dla nowego budownictwa przyjęta jest norma WT21, czyli taka, w której zapotrzebowanie energetyczne budynków powinno wynosić 70kWh/m2 rocznie. W naszym kalkulatorze można wybrać jaką klasę energetyczną ma budynek, dzięki czemu wyliczenia są zdecydowanie bardziej dokładne.

W obliczeniach kosztów ogrzewania elektrycznego przyjęliśmy ogólny standard, czyli 21-22 stopni, jednak przy założeniu, że utrzymujemy taką temperaturę na całej powierzchni, w każdym pomieszczeniu, przez cały rok. Oczywiście każdy ma swoje preferencje temperaturowe, jedni wolą mieć 19 stopni, inni 25, co również należy wziąć pod uwagę przy wyliczeniach (ostatnio mówi się nawet o zmniejszaniu temperatury w domu do 17 stopni, by oszczędzać zasoby). Nie uwzględniamy też żadnych dodatkowych sposobów na uzyskanie oszczędności, jak np. tworzenie stref grzewczych, ustawianie stałych cyklów grzania czy wyłączanie ogrzewania pod nieobecność domowników. Wszystko to przełoży się na ostateczną wysokość rachunków.

Na podstawie wieloletnich doświadczeń możemy założyć, ile procent powierzchni podłogi przypadnie na zabudowę stałą: szafy typu komandor, zabudowa kuchni czy prysznic. Realizacje, które już zrobiliśmy, pokazują, że z reguły 10-15 proc., powierzchni to zabudowa stała, która jest uwzględniona w stworzonym przez SAMURIO kalkulatorze.  Przykład: w domu o powierzchni 100m2 pokrywamy elementami grzewczymi około 90m2 tej powierzchni, należy jednak pamiętać, że na całej powierzchni rozkładany jest styropian i folie zabezpieczające by zachować równy poziom podłóg. Stąd zdarzają się rozbieżności w wycenie za pośrednictwem naszego kalkulatora elektrycznego ogrzewania podłogowego, ale i tak bardziej dokładnego na rynku nie znajdziemy.tłumaczy Adam Nawrot z firmy Samurio, zachęcając do sprawdzenia tych kosztów osobiście za pomocą kalkulatora:

Jednocześnie zwraca uwagę na to, że u każdego realna powierzchnia zabudowy może być inna, stąd dalsze korekty na etapie wyceny końcowej.

Koszty usługi montażu vs.
sam materiał – różnica VAT-u

W kalkulatorze na stronie Samurio można od razu zaznaczyć, czy zamawiasz usługę z montażem, czy bez. Tu też kryją się niespodzianki dla inwestorów, którzy nie wiedzą, że w przypadku usługi montażu całość razem z materiałem jest objęta 8% VAT-em, podczas gdy zakup samych materiałów jest objęty VAT-em 23 %.

Przykład: wartość materiału netto 8000 zł. wartość montażu 2500 zł. netto. Usługa montażu wraz z materiałem to 10500 zł. netto + 8% VAT-u daje nam 11 340 zł. brutto, natomiast sam materiał za 8000 zł. netto + 23% VAT-u będzie kosztować 9 840 zł. brutto więc realna wartość montażu w tym przypadku to 1500 zł.

To sprawia, że finalnie pełny pakiet usług może być niewiele droższy, niż zakup samego materiału, a do tego zyskujemy profesjonalny montaż przez certyfikowanych fachowców. Mamy nadzieję, że nasz poradnik przyczyni się do lepszego planowania kosztów ogrzewania elektrycznego domu.


Czy artykuł okazał się pomocny?

O autorze:
Zdjęcie autora postu

Jerzy Maron

Kierownik działu montażu

Związany z branżą OZE od 2016 roku. Początkowo pracował w firmie zajmujące się fotowoltaiką, natomiast od 2021r zasila szeregi SAMURIO w dziale montażu. Fan ekologicznych i niezależnych domów oraz sposobów na ich ogrzewanie. Absolwent Politechniki Poznańskiej.