Kable grzewcze – wszystko, co musisz o nich wiedzieć - Samurio

Kable grzewcze – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Zdjęcie autora postu

Jerzy Maron

Kierownik działu montażu

February 02, 2024

Kable grzewcze – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Dzięki nowym technologiom nasze domy stają się coraz bardziej komfortowe i oszczędne – można to zauważyć m.in. w kwestii ogrzewania. Jednym z najciekawszych rozwiązań w tym obszarze są kable grzewcze. To coraz powszechniejsza metoda na efektywne, energooszczędne ogrzewanie budynku, która pozwala utrzymać komfortową temperaturę w każdym pomieszczeniu. Co warto wiedzieć na temat kabli grzewczych, ich zastosowania i korzyści, jakie wnoszą w budownictwie?

W tym artykule dowiesz się:

Jak działają kable grzewcze?

Tradycyjne metody ogrzewania stopniowo ustępują miejsca nowoczesnym rozwiązaniom, które okazują się wydajniejsze i bardziej energooszczędne. Jednym z najskuteczniejszych sposobów, by utrzymać właściwą temperaturę w domu, są kable grzewcze – co więcej, ich efektywność stale rośnie z uwagi na zmiany w ich budowie i izolacji, co dodatkowo wpływa na bardzo długą żywotność i brak awaryjności. Zostały one zaprojektowane z myślą o generowaniu ciepła. Zbudowane są z dwóch równolegle ułożonych żył miedzianych połączonych ze sobą rdzeniem. Towarzyszące przepływowi prądu zderzenia cząsteczek to niekończące się źródło energii kinetycznej, która wzmaga wibracje przewodnika i powoduje wzrost jego temperatury. Upraszczając, podstawowym zadaniem kabli grzewczych jest ogrzewanie powierzchni podłogi i utrzymywanie komfortu cieplnego w pomieszczeniu zgodnie z preferencjami użytkownika.

Warto jednak zwrócić uwagę na wszechstronność zastosowania kabli grzewczych – produkty tego typu doskonale sprawdzą się zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i przemysłowym. Z użyciem kabli grzewczych można nie tylko zapewnić wysoki komfort termiczny w pomieszczeniu, lecz także zapobiec zamarzaniu i wyeliminować zimne strefy. Co istotne, kable grzewcze charakteryzują się różnymi mocami. Ich dobór oraz sposób ułożenia zależne są od przeznaczenia i charakterystyki energetycznej budynku, a konkretniej od jego zapotrzebowania na ciepło, które wynika z technologii budowy, użytych materiałów, grubości izolacji i kilku innych czynników.

Działanie kabli grzewczych opiera się na stosunkowo prostym, ale inteligentnym rozwiązaniu. Wykonane są one z materiałów dobrze przewodzących prąd elektryczny i ciepło, natomiast same przewody mocowane są najczęściej na styropianie w wylewce. Gdy płynie przez nie prąd, przewody generują ciepło, nagrzewa się warstwa betonowa, która staje się akumulatorem ciepła, a następnie przenika do pomieszczenia ogrzewając podłogę i powietrze. To sprawia, że kable grzewcze mogą być bardzo efektywnym rozwiązaniem do każdego rodzaju obiektów, jednak najczęściej są wykorzystywana przy nowobudowanych domach jednorodzinnych.

Zastosowanie i rodzaje kabli grzewczych

Kable grzewcze mogą być wykorzystywane w różnych sytuacjach – nie tylko w budynkach mieszkalnych, lecz także w obiektach przemysłowych czy komercyjnych. W tym przypadku stosowane są kable oporowe o mocy 10W/m lub 20W/m w zależności od zapotrzebowania budynku i specyfiki pomieszczenia. Ponadto znajdują one zastosowanie m.in. w rynnach i rurach odpływowych, aby zapobiegać zamarzaniu wody, co może być szczególnie przydatne w regionach o niższej temperaturze powietrza. Co ważne, istnieje kilka różnych typów przewodów grzewczych – każdy z nich ma nieco inne zastosowanie i właściwości. Wyróżniamy:

  • kable oporowe – rdzeń tych kabli wykonany jest z przewodnika, który nagrzewa się, gdy przepływa przez niego prąd elektryczny;
  • maty grzewcze – składają się z przewodu grzewczego i samoprzylepnej siatki, które należy zatopić w kleju, bezpośrednio przed położeniem płytek;
  • kable samoregulujące – charakteryzują się zdolnością do regulacji mocy grzewczej w zależności od temperatury otoczenia poprzez dostosowanie oporu;
  • kable do rur i rurki grzewcze – służą do ogrzewania różnego rodzaju rur, aby zapobiegać zamarzaniu cieczy w przewodach;
  • kable grzewcze do dachów – montowane na powierzchni dachów w celu zapobiegania tworzeniu się pokrywy lodowej, która mogłaby prowadzić do uszkodzeń dachu.

Kable grzewcze akumulacyjne

Na szczególną uwagę zasługuje jeszcze jeden rodzaj przewodów, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność – mowa o kablach grzewczych akumulacyjnych. Zostały one zaprojektowane z myślą o magazynowaniu energii i stopniowym oddawaniu ciepła. To tak naprawdę kabel oporowy o mocy 10W/m oraz 20W/m, który przydomek „akumulacyjny” zyskał dzięki zalewaniu go warstwą betonową, która to staje się akumulatorem ciepła. Coraz częściej spotykane są w nowym budownictwie, a także wszędzie tam, gdzie istotne jest utrzymanie równomiernej temperatury przez dłuższy czas oraz obniżanie kosztów ogrzewania.

Kable grzewcze, czyli energooszczędne ogrzewanie domu

Jednym z kluczowych czynników, który przyciąga użytkowników do kabli grzewczych, jest ich duży potencjał w kontekście oszczędzania energii i kosztów początkowych. Instalacja takiego systemu jest z reguły o połowę tańsza od tradycyjnych rozwiązań wodnych. Dodatkowo ciepło generowane przez kabel grzewczy jest akumulowane w warstwie betonu, która utrzymuje i oddaje to ciepło przez wiele godzin, a możliwość wygrzewania wylewki betonowej w godzinach tańszego prądu generuje oszczędności rzędu 20-30% w skali roku. Dodatkowo ogrzewanie powierzchniowe zawsze będzie bardziej korzystne niż punktowe, w końcu naszym grzejnikiem jest cała podłoga, dzięki czemu pomieszczenia nagrzewają się szybciej, utrzymywanie stałej temperatury zużywa mniej energii, a równomierny rozkład temperatury znacząco podwyższa komfort cieplny i jego odczuwanie. Ogrzewanie powierzchniowe staje się coraz bardziej efektywne, co ostatecznie przekłada się na niższe rachunki za energię.

Warto jednak mieć na uwadze, że skuteczność energetyczna kabli grzewczych zależy w dużej mierze od czynników zewnętrznych. Największe znaczenie ma klasa energetyczna budynku, czyli najprościej mówiąc to jak i z jakich materiałów jest zbudowany. To ona określa zapotrzebowanie na energię cieplną budynku, czyli wskazuje ilość energii potrzebnej do ogrzania. Dla osób, którym szczególnie zależy na mniejszym zużyciu energii, polecane są systemy akumulacyjne, które mają możliwość wygrzewania wylewki w godzinach tańszego prądu oraz łączenie systemów ogrzewania elektrycznego z panelami fotowoltaicznymi, które produkują prąd ze Słońca. Dzięki temu zużywamy mniej energii bądź pozyskujemy ją bezkosztowo.

Co ważne, kable grzewcze nie wymagają konserwacji, serwisu ani napraw. Z uwagi na fakt, że są zalewane w betonie lub w wylewce anhydrytowej, system jest niewidoczny podczas codziennego użytkowania. Dzięki temu, że jest to bezawaryjne rozwiązanie, użytkownicy nie ponoszą dodatkowych kosztów w tym zakresie, co przekłada się na jeszcze większą opłacalność tego systemu.

Jak podłączyć kabel grzewczy?

Jak podłączyć kabel grzewczy?

Instalacja kabli grzewczych nie jest skomplikowana i nie zajmuje dużo czasu – sam montaż na dużej powierzchni to zazwyczaj kwestia jednego dnia. Warto jednak mieć na uwadze, że potrzebne będą odpowiednie narzędzia i podstawowa wiedza na temat instalacji systemu. Dlatego większość klientów decyduje się na skorzystanie z usługi montażu.

1. Przygotowanie powierzchni pod instalację

Jak podłączyć kabel grzewczy? Pierwszym, a zarazem najważniejszym krokiem, jest odpowiednie przygotowanie powierzchni oraz dobór kabla o odpowiedniej długości i mocy. Zalecane wartości mogą się różnić w zależności od pomieszczenia i zapotrzebowania cieplnego budynku: najczęściej jednak optymalnym wyborem będą kable o mocy 10W/m rozkładane w zagęszczeniu do 10m/m2. Na podstawie wymiarów pomieszczenia bądź projektu budynku cała instalacja zostaje szczegółowo zaplanowana, aby osiągnąć odpowiednią moc systemu wyrażoną w W/m2. Aby przygotować dane pomieszczenie do montażu, należy równomiernie rozłożyć styropian na całej jego powierzchni. Podłoże musi być równe i suche – dopiero wtedy możemy przejść do kolejnego etapu.

2. Układanie i podłączanie kabli

Następnym krokiem jest ułożenie kabli. W zależności od projektu można zrobić to m.in. w formie pętli, spirali lub wzdłuż krawędzi pomieszczenia. Na warstwę izolacyjną w postaci styropianu, zostaje rozłożona folia refleksyjna, której zadaniem jest zwiększenie wydajności systemu grzewczego. Dopiero teraz, za pomocą specjalnych spinek, mocujemy kabel grzewczy do styropianu z użyciem tak zwanego takera, czyli pistoletu. Na końcu tak wykonaną instalację zalewa się betonem albo anhydrytem, który staje się warstwą akumulującą ciepło. Sterowanie odbywa się z wykorzystaniem termostatów – są one montowane w puszce, w każdym z pomieszczeń osobno, by można było niezależnie zarządzać temperaturą. Każdy termostat posiada czujnik temperatury powietrza oraz dodatkowo czujnik temperatury podłogi, co pozwala na precyzyjne utrzymywanie dokładnie takich temperatur jakie lubimy.

3. Testowanie i wykończenie

Po zamontowaniu wszystkich niezbędnych komponentów można przystąpić do testowania i finalnego wykończenia. System jest podłączany do zasilania, po czym konieczne jest zmierzenie napięcia, natężenia i mocy kabla za pomocą miernika prądu. Następnie za pomocą kamery termowizyjnej, sprawdzamy temperaturę i poprawność działania elementów grzewczych w każdej strefie. Dodatkowo na każdym etapie prowadzimy dokumentację zdjęciową i filmową. Po wylaniu warstwy betonowej na ten rodzaj ogrzewania można zastosować dowolny rodzaj podłóg.

Kable grzewcze – ekologiczne rozwiązanie dla domu

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej nie można pominąć kwestii związanych z wpływem ogrzewania na środowisko. W porównaniu z niektórymi tradycyjnymi rozwiązaniami kable grzewcze są znacznie bardziej ekologiczne – zużywają mniej prądu, a dodatkowo można je połączyć z systemami odnawialnej energii, takimi jak panele fotowoltaiczne.

Jeśli zależy nam na tym, by nasze ogrzewanie było efektywne, energooszczędne oraz cenimy sobie wysoki komfort cieplny, to kable grzewcze będą idealnym rozwiązaniem. Przed podjęciem decyzji dotyczącej inwestycji w taki system grzewczy, warto zapoznać się z charakterystyką energetyczną budynku, poszczególnymi rodzajami kabli grzewczych, zasadami ich doboru i montażu oraz kartą techniczną produktu. Warto mieć na uwadze, że aktualnie użytkownicy mają do dyspozycji wiele dodatkowych rozwiązań, które ułatwiają korzystanie z kabli grzewczych – m.in. zaawansowane systemy sterowania pozwalające na dostosowanie temperatury do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu można liczyć na idealne warunki bez względu na preferencje czy pogodę za oknem.


Czy artykuł okazał się pomocny?

O autorze:
Zdjęcie autora postu

Jerzy Maron

Kierownik działu montażu

Związany z branżą OZE od 2016 roku. Początkowo pracował w firmie zajmujące się fotowoltaiką, natomiast od 2021r zasila szeregi SAMURIO w dziale montażu. Fan ekologicznych i niezależnych domów oraz sposobów na ich ogrzewanie. Absolwent Politechniki Poznańskiej.