Jakie urządzenie wybrać do ogrzewania i podgrzewania wody w zależności od liczby użytkowników? - Samurio

Jakie urządzenie wybrać do ogrzewania i podgrzewania wody w zależności od liczby użytkowników?

Zdjęcie autora postu

Jerzy Maron

Kierownik działu montażu

November 21, 2022

Jakie urządzenie do ogrzewania i podgrzewania wody

Pompa ciepła, bojler, a może podgrzewacz wody? Tak naprawdę nie ma złego rozwiązania – wszystko zależy od tego, ile osób ma zamiar korzystać z ciepłej wody i jak duży jest dom.

Poniżej opisujemy wady i zalety głównych rozwiązań służących do podgrzewania wody:

Przy rosnących cenach surowców tematy takie, jak ogrzewanie domu czy wody stają się coraz bardziej palące. Przy rosnących cenach może się okazać, że po wyprowadzce z bloku do domu i odłączeniu się od miejskiej sieci, za ciepłą wodę w efekcie zapłacimy mniej. Oczywiście pod warunkiem, że dobrze dobierzemy sposób podgrzewania wody.

Różne rodzaje ogrzewaczy wody

Jeśli myślimy o elektrycznym podgrzewaniu wody, to mamy do wyboru trzy rozwiązania:

 • podgrzewacze przepływowe,
 • pompa ciepła CWU (tylko do ciepłej wody)
 • bojler.

Nie można powiedzieć, że jedno z nich jest lepsze od pozostałych; wszystko zależy od potrzeb i możliwości właściciela domu.

Kiedy sprawdzają się podgrzewacze przepływowe?

Szybki montaż i niskie koszty zakupu – to główne zalety, jakie ma elektryczny przepływowy podgrzewacz wody. Jaki wybrać? Mniejsze ogrzewacze obsługują tylko jeden kran, prysznic czy punkt poboru wody. Większe mają za zadanie podgrzać wodę w całej łazience. W jednym gospodarstwie można je łączyć, np. wybierając większy podgrzewacz na parterze, a dodatkowo mniejszy w łazience na piętrze i w domku dla gości.

Plusy:

 • Nie trzeba czekać na ciepłą wodę – podgrzewacz montujemy bezpośrednio przy punktach wodnych.
 • Ciepłej wody nie zabraknie, bo jest podgrzewana na bieżąco, niezależnie od tego, ile osób mieszka w domu czy korzysta w danej chwili z ciepłej wody.
 • Instalacja jest szybka, a urządzenie – stosunkowo tanie.

Minusy:

 • Specyficzny wygląd podgrzewacza nie do każdego wnętrza będzie pasował, choć można go ukryć  np. w szafce pod zlewem.
 • Przy dużym zużyciu wody jej bieżące podgrzewanie to najdroższe z rozwiązań na tle bojlera i pompy.

A może bojler?

Kolejnym niezwykle popularnym rozwiązaniem jest bojler. Największe dostępne na rynku bojlery mają ok. 150 l pojemności; najmniejsze: ok. 30 litrów. Przyjmuje się, że średnio jednej osobie do codziennych czynności higienicznych wystarczy ok. 30 litrów wody. Zakup odpowiednio dużego bojlera pozwala więc swobodnie ogrzać wodę dla kilku domowników. Woda w bojlerze może być podgrzana w czasie, gdy energia jest najtańsza, co sprzyja oszczędnościom. Średnio zakup bojlera to około 2000 - 2500 zł.

Plusy:

 • Bojlery są zazwyczaj bardziej wydajne od przepływowych podgrzewaczy – dzięki akumulowaniu ciepła i podgrzewaniu wody w godzinach tańszego prądu.
 • To najbardziej optymalna inwestycja pod względem kosztów eksploatacji i inwestycji początkowej.

Minusy:

 • W małej łazience bojler się nie zmieści – można go zamontować w pomieszczeniu gospodarczym, jednak wtedy potrzebujemy kilku sekund, by poczuć ciepłą wodę w kranie.
 • Trzeba planować z wyprzedzeniem; np. nieprzewidziani goście będą musieli poczekać na ciepłą wodę
 • Raczej trzeba zapomnieć o częstych ciepłych kąpielach, bo na jedną przypada ok. 100 l ciepłej wody.
Jakie urządzenie wybrać do ogrzewania i podgrzewania wody w zależności od liczby użytkowników

Pompa ciepła CWU

Ostatnim proponowanym rozwiązaniem jest pompa ciepła CWU. Co to znaczy? To po prostu skrót od Ciepłej Wody Użytkowej, czyli takiej, która nadaje się do ciepłej kąpieli czy mycia naczyń. Pompa ciepła CWU to rodzaj pompy cyrkulacyjnej do podgrzewania wody. Minusem jest koszt początkowy całej inwestycji. Nie da się ukryć, że minimum 10 tysięcy złotych to sporo. Konieczność uwzględnienia pomieszczenia gospodarczego jeszcze na etapie budowy domu sprawia, że jest to rozwiązanie dla tych, którzy mogą planować podgrzewanie wody w domu  z wyprzedzeniem (w przeciwieństwie do podgrzewaczy przepływowych, które można „dodać” praktycznie w każdej chwili). Co do kosztów trzeba jednak wspomnieć o dofinansowaniach, które znacznie je zmniejszają. W tym roku jest to np.:

 • do 4000 zł od PGNiG,
 • do 32 000 zł z programu Czyste Powietrze,
 • do 21 000 zł z programu Moje Ciepło.

Niektóre z tych dofinansowań można dostać na samo urządzenie do podgrzewania wody, podczas gdy inne da się otrzymać tylko przy założeniu, że w domu powstanie większy system, jak np. pompa ciepła CO CWU ze stosownymi odwiertami. Warto to sprawdzać.

Większość pomp ciepła wymaga kilkumetrowego pomieszczenia na kotłownię. Mogą też generować szum, więc trzeba wcześniej przemyśleć, gdzie dla takiej kotłowni będzie najlepsze miejsce (np. w części gospodarczej budynku, a nie tuż obok sypialni). Jeśli inwestor z pomocą architekta i dobrej ekipy budowlanej dopiero stawia dom, to nie będzie miał z tym żadnego problemu.

Plusy:

 • wydajny sposób na podgrzewanie wody w perspektywie kilkudziesięciu lat
 • niskie rachunki za ciepłą wodę
 • duża pojemność 220-300 l wystarczy dla całego domu i wszystkich mieszkańców
 • pompa CWU pobiera część energii z pomieszczenia, w którym jest umieszczona, co zmniejsza koszty poboru energii.

Minusy:

 • bez dofinansowania inwestycja może być droga.
 • W małym domu czy domku letniskowym raczej się nie zwróci.

Podsumowanie – co wybrać?

Weźmy przykład samotnej kobiety, która kupiła mały domek na wsi. W jej przypadku zakup i montaż przepływowego podgrzewacza wody będzie najprostszym rozwiązaniem. Już tego samego dnia będzie mogła wziąć ciepły prysznic. Co więcej, w przypadku niewielkiej ilości podgrzewaczy (np. tylko w łazience i przy kranie w kuchni), koszty ciepłej wody mogą się zamknąć w kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Szczególnie, jeśli mówimy o domu wyposażonym w szambo – właściciele takich obiektów z konieczności oszczędzają wodę, więc rachunki i tak będą niższe. Jednak w przypadku większych domów i rodzin, może się okazać, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie bojler. Jeśli rodzina ma czas na zaplanowanie takiej inwestycji bądź jest na etapie budowy nowego obiektu, najlepszym rozwiązaniem będzie natomiast pompa ciepła, która przyczyni się do niższych rachunków za wodę w perspektywie wielu lat. Poza tym daje większą swobodę – nie trzeba czekać na ciepłą wodę ani planować kąpieli. Jeśli masz wątpliwości dotyczące tego, który system wybrać, to prosimy o kontakt z jednym z naszych doradców.


Czy artykuł okazał się pomocny?

O autorze:
Zdjęcie autora postu

Jerzy Maron

Kierownik działu montażu

Związany z branżą OZE od 2016 roku. Początkowo pracował w firmie zajmujące się fotowoltaiką, natomiast od 2021r zasila szeregi SAMURIO w dziale montażu. Fan ekologicznych i niezależnych domów oraz sposobów na ich ogrzewanie. Absolwent Politechniki Poznańskiej.