Jerzy Maron
Kierownik działu montażu
April 25, 2022
Montażu podłogówki elektrycznej to poważna decyzja. Jak przygotować na to swoje mieszkanie i z ilu etapów składa się montaż? Poniżej odpowiedzi na wszystkie pytania o ogrzewanie podłogowe, które mogą nasunąć się na tym etapie.
Pierwsze, o co martwią się inwestorzy, to jak przygotować podłogę do montażu. Czy sami musimy zrywać posadzki? Najpierw trzeba odsłonić i zdjąć całą podłogę w pomieszczeniu, w którym ma być zamontowana podłogówka. Trzeba więc zacząć od wyniesienia z tego pokoju mebli, zwinięcia dywanów i oczyszczenia terenu. Na przyjazd ekipy monterskiej podłoże powinno być przygotowane, to znaczy:
Z reguły wcześniejsze pokrycie podłogowe jest zrywane, jednak przy odpowiednim przygotowaniu, jeśli podniesienie podłogi o kilka mm. nie jest dla nas problemem, możemy rozłożyć system grzewczy na istniejącą podłogę. Przy okazji ściągania poprzedniej warstwy podłogi dowiemy się z wyprzedzeniem, czy posadzka jest równa. Jeśli nie, będzie jeszcze czas na to, by użyć np. masy samopoziomującej. Ogrzewania podłogowego nie montuje się pod takimi elementami wystroju jak:
W już urządzonych pomieszczeniach to znaczy tylko tyle, że nie musimy zrywać podłogi pod tymi elementami wystroju, bo nie będzie tam ogrzewania podłogowego. Natomiast jeśli dopiero planujemy wystrój lub robimy remont, trzeba zacząć od rozplanowania wszystkiego choćby na kartce papieru. Instalator w momencie montowania folii grzewczej pod panele musi wiedzieć, gdzie znajdą się szafy, wanny czy kominek. Później, jeśli zmieni się koncepcja ustawienia sprzętów, trzeba będzie rozmontować w wybranym miejscu system ogrzewania podłogowego – np. w miejscu, gdzie ma stanąć brodzik lub ciężka szafa. Oczywiście na etapie zamawiania folii lub maty trzeba też wiedzieć, czy mieszkanie zostanie wykończone panelami, czy płytkami, bo w zależności od rodzaju posadzki zostanie zastosowany odpowiedni element grzewczy.
W każdym pomieszczeniu, w którym zamontowany zostanie system SAMURIO, powinien znajdować się termostat. To dzięki niemu będzie można zarówno zdalnie, jak i na miejscu programować temperaturę. Aby monter mógł połączyć ogrzewanie podłogowe z termostatem, w każdym pomieszczeniu powinna znajdować się głęboka puszka elektryczna.
UWAGA: Właściciel domu nie montuje samodzielnie puszki elektrycznej. To zadanie dla doświadczonego elektryka.
Poniżej wszystko, co trzeba wiedzieć o elektrycznym przygotowaniu pomieszczeń, w których ma być podłogówka:
Najlepiej, by instalację wykonywał elektryk, który rozumie specyfikę ogrzewania podłogowego.
Oba systemy montuje się bardzo podobnie. Folia grzewcza pod panele jest bardzo cienka, więc montuje się ją tuż pod pokryciem podłogowym. W obu przypadkach montaż trwa mniej więcej tak samo długo. Oba systemy montuje się w sposób „czysty”. To znaczy, że sprowadza się on do rozłożenia folii/maty na warstwie betonu by na tak przygotowany system rozkładać bezpośrednio panele lub płytki. Porównajmy to z montażem wodnego ogrzewania podłogowego, gdzie trzeba skuć posadzki, a następnie misternie ułożyć i zamocować sieć cienkich rurek. Ogrzewanie elektryczne pod podłogą wiąże się z mniejszym bałaganem, a tempo montażu wynosi nawet do 150 mkw. dziennie. W praktyce więc rzadko zdarza się, by cała procedura zajęła dłużej, niż 1 dzień. Jeśli chodzi o tempo montażu, to przy założeniu, że nie występują żadne nieprzewidziane przeszkody, tyle samo trwa montaż folii na ścianach lub sufitach.
Po rozwinięciu folii lub maty łączy się je specjalnym kablem z termostatem. Następnie można położyć podłogę. To może być dowolne pokrycie montowane w systemie pływającym (podłoga nieklejona). Zdarza się, że podłogówka elektryczna jest montowana na etapie budowy lub większego remontu domu. Z różnych powodów czasami nie od razu da się zamontować podłogę. Wówczas najlepiej byłoby położyć na matach czy folii grzewczej płyty wiórowe. Jeśli będą równomiernie i szczelnie rozłożone, to po takich płytach będzie można chodzić, nie ryzykując zniszczenia systemu ogrzewania podłogowego. A co robić, jeśli nie da się rozłożyć płyt wiórowych ani zastosować innego zabezpieczenia? Jeśli inwestor czeka tylko na dostarczenie płytek czy paneli, a dom jest w tym czasie wyłączony z użytku, to przez kilka dni rozłożone maty/folie mogą pozostać odkryte. Nie należy jednak w tym czasie robić żadnych prac w tym pomieszczeniu. Rozkładanie na podłodze narzędzi, drabin, stert cegieł i innych materiałów budowlanych – w ten sposób najłatwiej uszkodzić swój świeżo zamontowany system podłogowy. Natomiast już po położeniu paneli bądź płytek nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych działań – podłogówka elektryczna jest gotowa do użycia.
Jerzy Maron
Kierownik działu montażu
Związany z branżą OZE od 2016 roku. Początkowo pracował w firmie zajmujące się fotowoltaiką, natomiast od 2021r zasila szeregi SAMURIO w dziale montażu. Fan ekologicznych i niezależnych domów oraz sposobów na ich ogrzewanie. Absolwent Politechniki Poznańskiej.
Związany z branżą OZE od 2016 roku. Początkowo pracował w firmie zajmujące się fotowoltaiką, natomiast od 2021r zasila szeregi SAMURIO w dziale montażu. Fan ekologicznych i niezależnych domów oraz sposobów na ich ogrzewanie. Absolwent Politechniki Poznańskiej.