Gaz, węgiel czy ogrzewanie elektryczne? Porównanie cen inwestycji i eksploatacji - Samurio

Gaz, węgiel czy ogrzewanie elektryczne? Porównanie cen inwestycji i eksploatacji

Zdjęcie autora postu

Marek Konopski

Kierownik ds. Technicznych

January 06, 2022

Istnieje wiele możliwości ogrzewania domu. Można skorzystać z gazu, węgla lub prądu. Co się bardziej opłaca? Ile kosztuje instalacja systemu na gaz czy węgiel, a ile na energię elektryczną? Ile zapłacimy w skali miesiąca, roku czy nawet 10 lat eksploatacji? Na te pytania odpowiemy w naszej analizie. Prezentujemy porównanie cen inwestycji i eksploatacji w przypadku ogrzewania gazowego, węglowego i elektrycznego.

Kryteria porównawcze

Porównamy ceny inwestycji i eksploatacji systemów ogrzewania na gaz, węgiel i prąd. Aby jednak porównanie było rzetelne i miarodajne, przyjmijmy jasne kryteria i weźmy pod uwagę konkretny przykład, którym będzie ogrzewanie podłogowe.

Należy wziąć pod uwagę całościowy koszt instalacji tych systemów, a więc:

  • cenę pieca;
  • cenę materiałów;
  • cenę robocizny.

Analizę porównawczą przeprowadzimy dla domu energooszczędnego o powierzchni 100 m2. Domy energooszczędne charakteryzują się stratą ciepła na poziomie 40kWh/m2/rok co oznacza, że tyle energii będzie wymagać każdy metr naszego domu przy zachowaniu stałej temperatury w każdym pomieszczeniu na poziomie 21-22°C przez cały rok.

Koszty inwestycyjne. Za jaki system zapłacimy najmniej?

Z punktu widzenia samych kosztów inwestycyjnych, zawsze najbardziej opłacalne będzie ogrzewanie elektryczne. W przypadku wspomnianego domu o powierzchni 100 m2 koszt kompletnego systemu ogrzewanie elektrycznego będzie kosztował 20.000-25.000 zł.

Przy tym samym domu założenie samych rur potrzebnych do ogrzewania wodnego zaczyna się od 100 zł za m2. W niektórych przypadkach może sięgnąć nawet 200 zł za m2. W takim przypadku sam koszt rur wyniesie nas od 10.000 zł do 20.000 zł, a to dopiero początek kosztów. Nie można zapominać o robociźnie i samym piecu, który jest najdroższym elementem systemu. Piec gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny z zasobnikiem o mocy od 10 do 20 kW to wydatek co najmniej 3.000 zł, a ceny rosną i (w zależności od wydajności) sięgają nawet 10.000 zł. Przybliżony cennik prezentuje się następująco:

  • Kocioł na gaz – cena od 3.000 do 10.000 zł.
  • Kocioł na węgiel lub pellet – cena od 7.000 do 17.000 zł.
  • Pompa ciepła gruntowa – cena od 20.000 do 40.000 zł (dodatkowo duże koszty związane z odwiertami sięgające od 10.000 zł do 50.000 zł).
  • Pompa powietrzna – cena od 7.000 do 40.000 zł.*

*Przybliżone ceny rynkowe na dzień 21.12.2021 r.

Należy przy tym zauważyć, że wydajność energetyczna nawet najlepszego pieca sięga maksymalnie 90%, a w przypadku ogrzewanie elektrycznego jest to 100%. Dzieje się tak dlatego, że przypadku ogrzewania gazowego lub węglowego, w którym bierze udział piec, dochodzi do transportu wody rurami i podczas tego ciepło się wytraca, natomiast ogrzewanie elektryczne zamienia pobieraną z sieci energię elektryczną na energię cieplną w stosunku praktycznie 1:1.

Koszty użytkowania – Porównanie cen gazu, węgla i energii eklektycznej

Koszty eksploatacyjne związane z ogrzewaniem w dużej mierze zależą od klasy energetycznej budynku. Trzeba podkreślić, że ilości energii potrzebna do ogrzania modelowego domu o powierzchni 100 m2 zawsze będzie taka sama, bez względu na to, czy wykorzystujemy węgiel, gaz czy energię elektryczną. Istotne jest to, jakim źródłem dostarczamy tę energię i ile ona kosztuje.

Modelowy dom energooszczędny o powierzchni 100 m2 potrzebuje do ogrzania 4000 kWh energii rocznie. Ceny jednostek paliwa i koszt uzyskania 1 kWh z podziałem na rodzaje paliwa przedstawia poniższa tabela.

Gaz, węgiel czy ogrzewanie elektryczne? Co wybrać?

Co się bardziej opłaca? Ogrzewanie gazowe, węglowe czy elektryczne? Podsumujmy wszystkie informacje. Koszt ogrzania 1 m2 jest zbliżony w każdym przypadku, niezależnie od stosowanego paliwa i rodzaju ogrzewania. Ostatecznie ceny eksploatacji w ciągu 20 lat dodatkowo się wyrównają – należy wziąć pod uwagę stale rosnące ceny gazu oraz prądu i brak dostępności węgla.

Energia elektryczna to przyszłość. Będzie nie tylko łatwo-dostępna, ale i coraz tańsza. Trzeba jednak zauważyć, że prognozowane niższe koszty na przełomie lat wynikają z tego, że wiele krajów wspólnie pracuje nad projektami podnoszącymi wydajność produkowania energii elektrycznej, a co za tym idzie – sama jej produkcja zmierza w kierunku obniżania kosztów. Wszelkie wyliczenia dotyczyły domu energooszczędnego o powierzchni 100 m2 przy zachowaniu stałej temperatury 21-22°C w każdym pomieszczeniu.

Spójrzmy teraz na koszty instalacyjne. W przypadku węgla i gazu należy uwzględnić cenę samego przyłączenia i jednostki, które sięgają nawet 50.000 zł.

Wszelkiego rodzaju piece wymagają okresowego serwisowania z reguły co 2 lata i to inwestor pokrywa koszt usługi, która zaczyna się od 300 zł. plus koszt ewentualnych napraw. Należy też wziąć pod uwagę, że piec nie jest wieczny i posłuży znacznie krócej niż instalacja elektryczna. Całkiem możliwe, że w ciągu 20 lat będzie potrzebna gruntowna i droga renowacja lub założenie nowej jednostki.  A jak to jest z energią elektryczną? Montaż jest znacznie tańszy. Folie grzewcze nie mają jednostki centralnej, są długowieczne i nie wymagają żadnych serwisów. Jeszcze więcej zalet ogrzewania podłogowego? To rozwiązanie daje możliwość obniżania kosztów eksploatacyjnych stosując odnawialne źródła energii (OZE).

Gaz, węgiel czy ogrzewanie elektryczne? Co się bardziej opłaca? Odpowiedź nasuwa się sama.  


Czy artykuł okazał się pomocny?

O autorze:
Zdjęcie autora postu

Marek Konopski

Kierownik ds. Technicznych

Miłośnik elektrycznego ogrzewania podłogowego, z którym ma szanse mieć styczność każdego dnia współpracując i koordynując prace ekipy monterskiej SAMURIO. Absolwent Politechniki Poznańskiej, a dokładnie wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki.