Podłogówka elektryczna a domowa instalacja– kompendium wiedzy - Samurio

Podłogówka elektryczna a domowa instalacja– kompendium wiedzy

Zdjęcie autora postu

Jerzy Maron

Kierownik działu montażu

September 06, 2022

Domowa instalacja a podłogówka elektryczna – kompendium wiedzy

Wiele pytań o ekologiczne ogrzewanie domu za pomocą folii i mat grzewczych dotyczy elektryki. Poniższe kompendium pozwoli właściwie przygotować instalację na montaż podłogówki elektrycznej, a później zadbać o bezpieczeństwo w domu.

Czego możesz dowiedzieć się z tego tekstu?

 • Jakiej mocy przyłącza potrzeba w domu z ogrzewaniem podłogowym?
 • Jaki jest pobór prądu podłogówki?
 • Jakiej mocy grzewczej potrzebuje przeciętny dom?
 • Jak przygotować się do montażu podłogówki elektrycznej?
 • Jakie są części obwodu elektrycznego i domowej instalacji?
 • Co wpływa na wytrzymałość instalacji?
 • Jakie kable i przewody do elektrycznego ogrzewania domu?

Zapraszamy do lektury poradnika przygotowanego we współpracy z naszymi elektrykami.

Moc przyłącza i pobór prądu

Moc przyłącza jest określona w projekcie instalacji elektrycznej. Zwiększenie mocy jest możliwe, o ile lokalna sieć energetyczna jest do tego przystosowana. Przed montażem ogrzewania podłogowego trzeba sprawdzić, czy domowa instalacja „wytrzyma” planowane obciążenie (pamiętając o innych działających w domu sprzętach elektrycznych).

Moc instalacji ogrzewania podłogowego będzie zależała m.in. od wielkości domu (pomieszczeń), a także od rodzaju pokrycia podłogowego. Do prawidłowego ogrzania glazury potrzebna jest większa moc, stąd maty grzewcze zazwyczaj są produkowane w wyższej mocy, niż folie grzewcze pod panele.

Podłogówka elektryczna Samurio może zostać zamontowana już w tych domach, w których jest prąd jednofazowy o mocy do 6 kW. Teoretycznie tyle wystarczy, by uruchomić ogrzewanie podłogowe Samurio nawet na 60m2. Warto jednak brać pod uwagę również inne sprzęty na prąd, które w tym samym czasie mogą być uruchomione w domu, jak np. pralka, czajnik czy podgrzewacze wody. Każde pomieszczenie obsługiwane przez termostat to osobny obwód, którego zalecana maksymalna moc to ok. 3000 W. Tyle zazwyczaj potrzeba do poprawnego działania ogrzewania podłogowego i pozostałych urządzeń. . Jeśli planowana jest strefa większa niż 30 m2, to wskazane jest zastosowanie bezpieczników nadmiarowo prądowych oraz styczników.

Jak obliczyć niezbędna moc instalacji w domu?

Moc strefy 1 + moc strefy 2 + moc strefy 3 itd. = moc potrzebna do poprawnego działania całego systemu

W razie wątpliwości nasi monterzy mogą pomóc w dobraniu wszystkich parametrów.

Projektując instalację, warto porównać moc przewodu grzejnego (czyli ilość ciepła wydzielana przez 1m przewodu grzejnego), moc maty grzewczej (ciepło wytwarzane przez przewód grzejny na powierzchni 1m maty) i moc grzejną, która określa, ile ciepła potrzeba do ogrzania pomieszczenia.

Jeśli zaś chodzi o zapotrzebowanie w energię elektryczną potrzebną do ogrzania budynku, to najłatwiej określić je w nowych domach. Przyjmując, że dom został postawiony po 2021 roku zgodnie ze standardem WT 2021, wiemy, że zapotrzebowanie na ciepło potrzebne do ogrzania m2 wynosi 70 kWh na rok. W starszych domach zapotrzebowanie energetyczne powinno być określone w projekcie budowlanym. W obliczeniach na potrzeby instalacji, która ma być podstawowym źródłem ogrzewania, trzeba wziąć też pod uwagę obciążenie cieplne budynku przez wentylację i przenikanie. Pomocna może być w tym norma PN-EN 12831:2006.

Co przygotować przed montażem?

Planując ogrzewanie elektryczne, właściciel mieszkania musi przygotować:

 • rozdzielnicę elektryczną z nadprądowymi zabezpieczeniami obwodów
 • wyłączniki różnicowe – zabezpiecza przed pożarem i porażeniem prądem w razie awarii
 • styczniki – jeśli w domu planowana jest strefa o mocy większej niż 3000 W
 • bezpieczniki – warto ustalić ich rodzaj z monterem, bo będą różne w zależności od wielkości instalacji i tego, czy mowa o matach, czy foliach grzewczych.
 • peszele – czyli rurki ochronne na przewody łączące termostat z matami lub foliami. Muszą mieć średnicę 14 mm w przypadku czujnika temperaturowego i 25 mm przy przewodach „zimnych” (wychodzących od folii, mat i kabli grzewczych)
 • przewody – omówione niżej.

Oczywiście wszystkie te elementy muszą pochodzić z pewnego źródła. Biorąc pod uwagę stosunkowo duże obciążenie okresowe instalacji elektrycznej służącej jako główne źródło ogrzewania domu, nie warto oszczędzać na tych elementach.

Montaż termostatu

Aby był możliwy montaż termostatu, trzeba przygotować puszki instalacyjne o następujących parametrach:

 • pogłębione;
 • podtynkowe;
 • o rozstawie śrub montażowych 60 mm;
 • zamontowane tak, by śruby montażowe miały pozycję poziomą;
 • pojedyncze;
 • z odstępem 20 mm, jeśli w pobliżu mają być zamontowane inne puszki.

W razie wątpliwości warto skonsultować się z doradcą Samurio przed zakupem puszek.

Termostat - podłogówka elektryczna

Wytrzymałość domowej instalacji a ogrzewanie elektryczne

W nowych mieszkaniach instalacja powinna być stworzona pod kątem mocy stosowanych w tego typu ogrzewaniu. Jej moc można sprawdzić w dokumentacji budynku i przyłącza lub na rachunku za prąd u niektórych dostawców W nowszych budynkach zazwyczaj są już zastosowane kable miedziane, a moc przyłącza odpowiada wymaganiom nowoczesnych urządzeń elektrycznych.  Wówczas instalator może dosyć szybko podłączyć ogrzewanie podłogowe elektryczne.

Jeśli budynek jest starszy lub nie ma żadnych informacji na temat mocy obwodów, warto skonsultować się z elektrykiem. Zdarza się, że zamontowane w domu przewody są wykonane z aluminium, a wtedy trzeba zacząć od ich wymiany na miedziane. Po sprawdzeniu, czy instalacja ma odpowiednią moc i wytrzymałość, można zaplanować wielkość i parametry instalacji na podstawie klasy energetycznej budynku bądź zaprojektować elementy grzewcze o mniejszej mocy, jeśli klasa energetyczna budynku na to pozwala. Kolejną rzeczą, o której nie wiedzą często właściciele domów, jest to, że żywotność instalacji zależy również od parametrów wykorzystanych przewodów.

Jeśli przewody są zbyt cienkie, to będą się przegrzewać, co może doprowadzić do awarii i pożaru. Żywotność instalacji w przypadku zachowania odpowiedniej średnicy przewodów będzie wynosić 50, a nawet 100 lat. Gdy przewody mają małą średnicę i są złej jakości, spada ona do nawet ok. 3 lat.

Kable i przewody a ogrzewanie elektryczne domu

Na elektryczne ogrzewanie można zdecydować się nie tylko na etapie budowy domu. Mało osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że jest różnica pomiędzy przewodami, które już są zamontowane w starym domu, a nowoczesnymi. Upraszczając, te pierwsze były przystosowane do tego, by zasilić kilka żarówek i podstawowe sprzęty AGD. Często wykonane były z aluminium. Jeśli planujemy ciągłe ogrzewanie elektryczne domu, to taka domowa instalacja będzie o wiele bardziej obciążona. Może być konieczne jej ponowne zaprojektowanie i wymiana przewodów na miedziane.

 • Minimalny przekrój przewodów doprowadzających prąd do puszek instalacyjnych to 1,5 mm2, ale zaleca się min. 2,5 mm2.
 • Przekrój należy ustalić z elektrykiem na podstawie mocy instalacji.
 • Wymagane są przewody miedziane, które mogą być cieńsze i są trwalsze.

Co zrobić samemu, a co powierzyć elektrykowi?

Wpinanie elementów instalacji do sieci każdorazowo musi zostać wykonane przez elektryka, który posiada odpowiednie uprawnienia. Warto korzystać z pomocy monterów z firmy oferującej elektryczne ogrzewanie podłogowe, bo mają oni doświadczenie z takim rodzajem instalacji (którego może zabraknąć „osiedlowemu” elektrykowi). Z monterem Samurio można także skontaktować się na etapie projektowania instalacji, aby uniknąć błędów.


Czy artykuł okazał się pomocny?

O autorze:
Zdjęcie autora postu

Jerzy Maron

Kierownik działu montażu

Związany z branżą OZE od 2016 roku. Początkowo pracował w firmie zajmujące się fotowoltaiką, natomiast od 2021r zasila szeregi SAMURIO w dziale montażu. Fan ekologicznych i niezależnych domów oraz sposobów na ich ogrzewanie. Absolwent Politechniki Poznańskiej.