Domki do 35 i 70 mkw. bez pozwolenia na budowę – jak je ogrzewać i jaki jest koszt? - Samurio

Domki do 35 i 70 mkw. bez pozwolenia na budowę – jak je ogrzewać i jaki jest koszt?

Zdjęcie autora postu

Jerzy Maron

Kierownik działu montażu

March 07, 2022

Domki do 35 i 70 mkw. bez pozwolenia na budowę – jak je ogrzewać i jaki jest koszt 2

Uproszczenie budowy domów o powierzchni do 70 mkw. to szansa dla tysięcy Polaków, którzy marzą o własnym domu. Przy okazji pojawia się jednak pytanie o to, jak ogrzać taki niewielki metraż. Szczególnie, że często tego typu domy będą stawiane poza zasięgiem miejskiej sieci ciepłowniczej.

Z tego tekstu dowiesz się:

Domki do 35 i 70 mkw. – przepisy i formalności

Budowa domu to ogrom formalności i niezbędnych pozwoleń. Dla wielu osób przez lata to był jeden z powodów przekładania budowy domu. Wśród licznych nieprzemyślanych i zawiłych pomysłów zaproponowanych przez rząd w ramach Nowego Ładu znalazł się jeden naprawdę dobry. Dotyczy uproszczenia zasad, na jakich można budować najmniejsze domy do 70 mkw powierzchni. Teraz na każde 500 mkw. posiadanej działki można postawić jeden taki domek o maksymalnie dwóch piętrach. Inwestor musi jedynie uzyskać warunki zabudowy na swoim terenie. Poza tym budowlę trzeba będzie zgłosić do urzędu gminy i nadzoru budowlanego, a także zadbać o geodezyjne wyznaczenie terenu. Wcześniej „na zgłoszenie” można było stawiać tylko domki o powierzchni do 35 mkw. W praktyce więc chodziło raczej o domy letniskowe, bo to metraż odpowiadający niewielkiej kawalerce. Zwiększenie tego metrażu do 70 mkw. pozwala już myśleć o postawieniu takiego domu nawet dla rodziny. Przed startem budowy warto jednak dobrze przemyśleć wszystkie szczegóły, takie jak np. sposób ogrzewania w takim domu.

Ogrzewanie małych domków – jakie są możliwości?

Wśród najpopularniejszych w Polsce sposobów na ogrzewanie domu można wymienić:

 • piec węglowy i piec na drewno,
 • kocioł na ekogroszek / pellet,
 • kocioł olejowy,
 • kocioł gazowy kondensacyjny,
 • grzejnik elektryczny,
 • Folie grzewcze i maty grzewcze elektryczne (ogrzewanie podłogi, ścian, sufitu)
 • pompy ciepła.

W miastach zdecydowana większość mieszkań i domów jest ogrzewana dzięki miejskiej sieci ciepłowniczej. W skali kraju 40 proc. odbiorców czerpie energię z sieci. Jednak większość osób, które myślą o postawieniu swojego domku o powierzchni do 70 mkw., ma ziemię na terenach podmiejskich lub na wsi. Z danych GUS wynika, że 36,5 proc. Polaków ogrzewa dom w ten czy inny sposób węglem, ale odsetek ten zmniejsza się z każdym rokiem. Spada też liczba domów opalanych drewnem. Wśród kotłów C.O. dominują te na gaz ziemny lub paliwa stałe. Najmniej popularne są pompy ciepła, które ma tylko co 200. gospodarstwo. 5,1 proc. Polaków wykorzystuje do ogrzewania energię elektryczną. Porównajmy koszty w przypadku różnego rodzaju paliw.

Koszty ogrzewania domu różnymi metodami

Koszty ogrzewania to złożony temat, bo trzeba wziąć pod uwagę:

 • koszty założenia instalacji,
 • koszty samego paliwa,
 • koszty eksploatacji, napraw, czyszczenia itp.

Większość osób, rozważając konkretne źródła energii lub porównując kilka możliwości, myśli tylko o jednej z tych kategorii kosztów. Dopiero połączenie tych trzech grup daje pełen obraz.

Zestawienia rocznych kosztów ogrzewania regularnie pojawiają się w mediach. Ostatnio przygotował je np. Rankomat.pl. Z wyliczeń redakcji tego serwisu wynika, że najtańsze jest ogrzewanie, które pochodzi z gruntowej pompy ciepła (1705 zł rocznie), a najdroższe – ogrzewanie piecykiem gazowym lub za pomocą własnej sieci gazowej c.o. (7392 zł).

W takich zestawieniach pomija się zazwyczaj koszty montażu wybranej metody ogrzewania. W przypadku najtańszej metody, a więc gruntowej pompy ciepła, jest to 55-85 tys. zł. Instalację na najdroższe paliwo, czyli gaz, da się zamontować za ok. 15-20 tys. zł. Niestety, nie wszędzie da się podłączyć do sieci gazowej i postawić własny zbiornik. Poza tym pod wpływem unijnym nacisków już niedługo takie systemy ogrzewania mogą zostać zakazane w Polsce. Podobnie jest z piecami węglowymi.

Nie wspomnieliśmy jeszcze o ogrzewaniu elektrycznym. Sama w sobie energia jest dość droga, ale istnieją sposoby na to, by stworzyć całkiem wydajny i energooszczędny domowy system ogrzewania. Takim pomysłem jest elektryczne ogrzewanie podłogowe. Szczególnie w połączeniu z fotowoltaiką daje dość tanią energię elektryczną, a przede wszystkim: równomierne ogrzewanie w całym domu.

PRZYKŁAD:

W przypadku metrażu 35 mkw. za instalację elektrycznego ogrzewania podłogowego trzeba zapłacić tylko 7-9 tys. zł.

W domu o powierzchni 70 mkw. to będzie ok. 14 – 16 tys. zł.

Złożone mechanizmy, jak pompa ciepła czy właśnie ogrzewanie gazowe, są opłacalne, gdy dom potrzebuje dużo energii. Wówczas wysokie koszty instalacji szybko się równoważą z oszczędnościami na rachunkach. W przypadku małego metrażu rzędu 35-70 mkw. nie da się uzasadnić budowy osobnego pomieszczenia na instalację i dużych wydatków na sam system grzewczy. System ogrzewania za 50 tys. zł (jak pompa), stoi w sprzeczności z ideą tanich, małych domków, bo może podwajać koszt ich budowy.

Montaż różnego rodzaju ogrzewania w domu 35 i 70 mkw

Sam montaż instalacji wraz z odwiertami w przypadku gruntowej pompy ciepła zajmuje co najmniej tydzień. Podobnie jest z wodnym ogrzewaniem podłogowym, piecem, kotłownią... Na tym tle ciekawie prezentuje się elektryczne ogrzewanie podłogowe. W przypadku niewielkiego metrażu, jak w domku do 70 mkw, sama instalacja będzie trwała 1 dzień roboczy. To ma szczególne znacznie właśnie w przypadku najmniejszych konstrukcji, które zwykle stawia się w maksymalnie kilka tygodni. Domy szkieletowe czy modułowe mają najczęściej właśnie do 70 mkw. powierzchni. Prostota jest w tym wypadku bardzo ważna. Trzeba też wspomnieć o jeszcze jednym prozaicznym czynniku: montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego nie wymaga generalnego remontu, ani prac na etapie kładzenia fundamentów (w przeciwieństwie do np. gruntowej pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym).

Jaka metoda ogrzewania przy braku miejsca?

W domku o powierzchni 35 mkw. nie można mówić o żadnych dodatkowych przestrzeniach do przechowywania elementów instalacji. Do domku o powierzchni 70 mkw może przynależeć garaż czy pomieszczenie gospodarcze. Szczególnie, że w świetle nowych przepisów powierzchnie o wysokości 1,40 m. nie są wliczane do limitu metrażu, a wnętrza o wysokości od 1,40 do 2,20 m. wlicza się do limitu w 50 proc. Nadal jednak 70 mkw powierzchni odpowiada 2-3 pokojowemu mieszkaniu w bloku, więc nie można tu mówić o dużej ilości miejsca na schowki. To sprawia, że dość trudno wbudować w powierzchnię domu system związany z pompą ciepła czy kotłownią. Odpada też własna sieć gazowa, bo w tym wypadku kotłownia musi mieć minimum kilkanaście mkw.

Przy okazji warto zauważyć, że w ramach rządowego programu w ramach Nowego Ładu rząd planuje udostępnić gotowe projekty domów do wykorzystania. To pozwoli Polakom zaoszczędzić kilka tysięcy złotych na projekcie. Będąc przy tym pewnym, że dom jest zgodny ze wszystkimi przepisami, a do tego energooszczędny. Jednak w takim domu prawdopodobnie nie będzie miejsca na pompę ciepła czy kocioł, a więc chętni będą musieli projekt przerabiać. Tych problemów nie ma w przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego. W wersji wodnej podnosi się poziom podłóg i wpływa to na konstrukcję budynku. Jednak instalacja elektrycznej folii grzewczej ma tylko 7 mm. grubości i jest montowana tuż przed posadzką. Jedynym dodatkowym elementem widocznym w pomieszczeniu jest w jej przypadku niewielki, ładnie wyglądający termostat.

Domki 70 mkw. – jak ogrzać drugie piętro?

Niewielkie domki letniskowe zazwyczaj mają powierzchnię do 35 mkw. Zwiększenie metrażu do 70 mkw. pozwala już na zaplanowanie niewielkiego poddasza. Tu pojawia się jednak kolejny problem, związany z doborem metody ogrzewania takich przestrzeni.

W przeciwieństwie do wodnego czy powietrznego ogrzewania podłogowego, elektryczne można zamontować również na piętrze.

Folia elektryczna jest cienka i nie wymaga specjalnej konstrukcji stropów. To szczególnie opłacalne właśnie na niewielkich powierzchniach, gdzie kilka mkw. folii grzewczej w strategicznych miejscach może zapewnić dobrze ogrzany pokój na piętrze, a dodatkowo ciepłą podłogę. Jeśli natomiast chodzi o pompę ciepła, to zazwyczaj trzeba w jej przypadku dodatkowo zamontować grzejniki na piętrze budynku, co nie jest zbyt opłacalne, jeśli metraż jest niewielki, a do tego mało wydajne. Również wszelkiego rodzaju kotły i piece wymagają stworzenia dobrze zaprojektowanej sieci C.O., by podczas ich użytkowania na piętrze było równie ciepło, co na parterze.

Ogrzewanie domków letniskowych i campingowych

Prawdopodobnie efektem rządowego programu będzie wysyp domów mieszkalnych o powierzchni do 70 mkw. Na razie jednak większość małych domków o powierzchni 35-70 mkw. ma charakter letniskowy. Siedliska, dacze i domki campingowe są użytkowane głównie w czasie wakacji i zimowisk. Jak je najefektywniej ogrzać?

W tym wypadku zdecydowanie odpada pompa ciepła. Ogrzewanie domu tylko od czasu do czasu nie pozwoli zwrócić wydatków na drogi system tego typu. Poza tym trzeba doglądać pompy i dbać o jej konserwację – nie ma to sensu, jeśli gospodarze rzadko odwiedzają taki domek. Na takim metrażu nie ma też miejsca na piece węglowe. Pozostają właściwie tylko trzy rozwiązania:

 • Kominek – tradycyjny piec lub kominek jest zasilany tanim, powszechnie dostępnym paliwem, a naturalny ogień to dodatkowe urozmaicenie chłodnych wieczorów.
 • Gaz – ogrzewanie gazowe jest bardzo drogie, ale jeśli domek ma być wykorzystywany tylko od czasu do czasu, to gazowy piecyk można polecić jako doraźne dogrzanie przestrzeni (pod warunkiem, że jest na niego miejsce).
 • Elektryczne ogrzewanie podłogowe – jeśli właścicielom domku zależy na komforcie, warto przemyśleć zamontowanie pod podłogą specjalnej folii lub mat grzewczych. W ten sposób nie tylko ogrzeją małą przestrzeń swojego siedliska, ale będą mieć też ciepłą podłogę w łazience czy sypialni. Wyjeżdżając, wystarczy wyłączyć system, który do kolejnej wizyty nie będzie generował żadnych kosztów. W drodze na wakacje można włączyć ogrzewanie podłogi. W domu będzie ciepło tuż po przyjeździe, co eliminuje konieczność „rozgrzewania” domu przez pierwsze 1-2 dni, na co są skazani właściciele klimatycznych kominków czy kuchni zasilanych drewnem (z tego powodu często muszą zrezygnować z jesienno-zimowych weekendów w swoim domu na wsi). Wiele przyczep campingowych ma wbudowany system ogrzewania oparty właśnie na foliach grzewczych w podłodze i ścianach.

Podsumowując, istnieje kilka dobrych możliwości ogrzania domów o powierzchni 35-70 mkw. Wcale nie są to te, które większości osób przychodzą na myśl jako pierwsze. Nowe technologie dają coraz więcej ciekawych, proekologicznych rozwiązań, których efektywność stale rośnie.


Czy artykuł okazał się pomocny?

O autorze:
Zdjęcie autora postu

Jerzy Maron

Kierownik działu montażu

Związany z branżą OZE od 2016 roku. Początkowo pracował w firmie zajmujące się fotowoltaiką, natomiast od 2021r zasila szeregi SAMURIO w dziale montażu. Fan ekologicznych i niezależnych domów oraz sposobów na ich ogrzewanie. Absolwent Politechniki Poznańskiej.