Czym ogrzewać dom w sezonie 2024? - Samurio

Czym ogrzewać dom w sezonie 2024?

Zdjęcie autora postu

Jerzy Maron

Kierownik działu montażu

November 24, 2023

Czy ogrzewać dom w 2024?

W tym artykule dowiesz się:

Wraz z nadchodzącą zimą wiele osób zastanawia się, czym ogrzewać dom, by cały proces był efektywny, ekonomiczny, możliwie ekologiczny, a najlepiej jeszcze prosty w użyciu i trwały. Na rynku dostępnych jest wiele różnych systemów grzewczych – największą popularnością cieszą się piece gazowe, pompy ciepła i ogrzewanie elektryczne. Który z tych systemów będzie najlepszy na sezon grzewczy 2023/2024? Zanim zdecydujesz, czym będziesz ogrzewać dom, zapoznaj się z naszą analizą i rankingiem.

Czym ogrzać dom? 3 najpopularniejsze sposoby ogrzewania domu

Warto zauważyć, że niezależnie od wybranego systemu grzewczego to klasa energetyczna budynku, użyte materiały, technologia budowy czy izolacja, mają największy wpływ na późniejsze koszty użytkowania. Wybór odpowiedniego systemu grzewczego ma kluczowe znaczenie dla utrzymania komfortu termicznego w domu przy opcjonalnych kosztach z tym związanych. Decyzja ta zależy od wielu czynników – to m.in. osobiste preferencje, lokalizacja geograficzna, wygoda użytkowania czy też wydajność poszczególnych rozwiązań. W dobie stale rosnących cen energii i surowców warto sprawdzić, które rozwiązania są najbardziej ekonomiczne. Warto spojrzeć na to nie tylko z perspektywy „tu i teraz” czy samych kosztów eksploatacyjnych, ale uwzględniając lata użytkowania, koszty zakupu i instalacji, trwałość poszczególnych elementów danego systemu, dodatkowe koszty jak serwisowanie, długość gwarancji czy nakład naszej pracy przy użytkowaniu. Aktualnie rynek oferuje wiele różnych opcji – w tym artykule przedstawimy trzy rodzaje ogrzewania domu, które są wykorzystywane najczęściej.

Ogrzewanie domu

Choć wybór systemu grzewczego zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb, przekonań czy trendów jakie panują na rynku, warto poznać zalety i wady każdego z tych rozwiązań. W dalszej części materiału przyjrzymy się systemom grzewczym takim jak centralne ogrzewanie, pompy ciepła i ogrzewanie elektryczne. Który z nich stanowi najlepsze ogrzewanie domu w sezonie 2023/2024?

Piec gazowy – popularne, ale czy najbardziej opłacalne ogrzewanie domu?

Piec gazowy to urządzenie grzewcze, które wykorzystuje gaz (często propan-butan lub gaz ziemny) jako źródło paliwa do produkcji ciepła. Jest to popularny system grzewczy, stosowany od pokoleń w wielu domach i budynkach na całym świecie. Pierwszy piec gazowy o nazwie „Gejzer” został zaprojektowany i wyprodukowany w 1868 roku, a jego twórcą był Benjamin Waddy Maughan. W Polsce takie rozwiązanie jest stosowane w ok. 800 tys. obiektów mieszkalnych. Piec gazowy działa na zasadzie spalania gazu w komorze, gdzie produkuje się ciepło. Energia cieplna jest następnie rozprowadzana za pomocą nagrzanej cieczy i przekazywana do pomieszczeń przez pozostałe elementy systemu ogrzewania, np. grzejniki czy rury ogrzewania podłogowego. Takie rozwiązanie ma sporo zalet, ale nie można pominąć także pewnych minusów – mowa m.in. o negatywnym wpływie na środowisko, cenach gazu czy żywotności samego pieca.

Zalety i wady pieca gazowego

Piec gazowy jest popularny przede wszystkim ze względu na swoją efektywność, a także wygodę użytkowania. Urządzenia tego rodzaju można łatwo kontrolować i regulować, co przekłada się na bezproblemowe dostosowywanie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Należy jednak pamiętać, że w przypadku systemu podłogowego rury rozprowadzające ciepło są zalane kilku centymetrową warstwą betonu przez co czas reakcji na podniesienie bądź obniżenie temperatury to minimum 2 godziny.

Z drugiej strony piec gazowy wymaga ciągłego dostarczania gazu, co oznacza, że jesteśmy w pewien sposób uzależnieni od dostawcy tego surowca. Ostatnie lata pokazały, że rynek potrafi zmienić się z dnia na dzień, np. przez sytuację za wschodnią granicą, co w znaczny sposób wpływa na koszty ogrzewania, które ciężko przewidzieć. Dodatkowo piece gazowe wymagają regularnych serwisów, które są dodatkowo płatne i niezbędne by zachować gwarancje urządzenia i bezpieczeństwo użytkowania. Należy pamiętać, że koszt instalacji takiego ogrzewania to nie tylko koszt pieca, ale rozłożenie hydrauliki w całym domu, czyli rur, które będą rozprowadzać ciepło po pomieszczeniach oraz zaplanowanie kotłowni, która będzie sercem całego systemu. Nie bez znaczenia jest również fakt, że piece gazowe emitują dwutlenek węgla – jego ilość jest mniejsza niż np. przy kotłach węglowych czy piecach olejowych, ale wciąż jest to istotna kwestia. Jeśli zależy nam zatem na redukcji naszego śladu węglowego, warto rozważyć bardziej ekologiczne alternatywy, które mogą dostarczać ciepło bez emitowania CO2 do atmosfery.

Ogrzewanie piecem gazowym

Unia Europejska – zakaz instalacji pieców gazowych

Jeśli zastanawiasz się, czym ogrzewać dom i rozważasz opcję pieca gazowego, musisz mieć na uwadze, że Unia Europejska planuje wprowadzić zakaz montażu kotłów gazowych. Ograniczenia dla nowych budynków wejdą w życie już w roku 2027, z kolei dla obiektów modernizowanych – w 2030. Unijna inicjatywa ma na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i przyspieszenie przejścia na bardziej ekologiczne źródła energii. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie wprowadzony dodatkowy podatek ETS 2 na wszystkie kraje Unii Europejskiej co zwiększy koszty ogrzewania gazem. Nadchodzące zmiany prawne sprawiają, że warto już teraz rozejrzeć się za alternatywnym systemem grzewczym.

Pompy ciepła – innowacja i ekologia

Pompy ciepła to nowoczesne rozwiązanie grzewcze, które zdobywa coraz większą popularność wśród osób poszukujących bardziej ekologiczne i efektywne metody ogrzewania. To innowacyjne podejście do ogrzewania domów wykorzystuje ciepło pochodzące z otoczenia, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji i mniejszy wpływ na środowisko. Pompy mogą czerpać energię z różnych źródeł, w zależności od typu i modelu – dostępne są urządzenia korzystające z ciepła powietrza, wody lub głębi ziemi, co przekłada się na dość dużą elastyczność w kwestii dostosowania sprzętu do warunków budynku oraz dopasowanie do budżetu jaki chcemy przeznaczyć na system grzewczy. Pompy ciepła powietrze-woda można zamontować praktycznie wszędzie, są tańsze, ale mniej wydajne niż ich gruntowe odpowiedniki, które to dodatkowo wymagają odpowiednich warunków geotermalnych i są zdecydowanie najdroższa opcją.

Pompa ciepła

Warto jednak zauważyć, że pompy ciepła to urządzenia o bardzo wysokich kosztach startowych – zarówno jeśli chodzi o zakup jednostki centralnej, jak i instalację odpowiedniego systemu hydraulicznego. Chociaż w dłuższej perspektywie mogą one generować niższe rachunki za energię, początkowy wydatek jest dużym obciążeniem finansowym. Ponadto montaż pompy ciepła wiążę się z corocznymi, płatnymi serwisami by zachować gwarancję, a często wymaga pewnych zmian w infrastrukturze budynku: potrzebna może być np. zmiana izolacji, przebudowa układu hydraulicznego lub instalacja studni gruntowej. Aktualnie osoby chcące zainwestować w tego typu urządzenia mogą skorzystać z rządowych dotacji, ale ich dostępność jest ograniczona czasowo – w efekcie za kilka lat opłacalność pomp ciepła może okazać się już znacznie mniejsza.

Ogrzewanie elektryczne – maty, folie i kable grzewcze

Ogrzewanie elektryczne, w tym ogrzewanie podłogowe za pomocą mat, folii i kabli grzewczych, stale zyskuje na popularności z uwagi na efektywność, opłacalność i przede wszystkim trwałość i prostotę użytkowania. W folii grzewczej pod panele wykorzystuje się folię PET, na której nadrukowane są paski węglowe i pasta aluminiowa. W jej strukturze znajdują się dodatkowo miedziane przewody wraz ze srebrną taśmą zabezpieczającą, co zapewnia wysoką skuteczność, lecz także trwałość konstrukcji. Montowana jest na folii refleksyjnej i odpowiednim styropianie by zwiększyć swoją wydajność, a całość pokryta folia paroizolacyjną pozwala jeszcze lepiej zabezpieczyć system grzewczy.

Folie grzewcze

Mata podłogowa pod płytki to z kolei podwójnie izolowany drut oporowy osadzony na siatce samoprzylepnej, która pozwala na przyklejenie całej konstrukcji do podłoża by ułatwić zatopienie w warstwie kleju do płytek. Kabel grzewczy pod wylewkę jest drutem oporowym o większej mocy, który ma wzmocnioną izolacje, odpowiednią do zalania warstwą betonu, na którą możemy położyć dowolny rodzaj podłogi. Beton akumuluje ciepło oddając je do pomieszczenia w kolejnych godzinach nie pobierając przy tym energii z sieci. W powierzchniowym ogrzewaniu elektrycznym kluczowe jest odpowiednie pokrycie powierzchni elementami grzewczymi co pozwala na równomierne rozprowadzanie ciepła po pomieszczeniu.

Zalety i wady mat, folii i kabli grzewczych

Jeśli zastanawiasz się, jakie ogrzewanie do domu wybrać, warto rozważyć ogrzewanie podłogowe z wykorzystaniem mat, folii lub kabli grzewczych. Z ich użyciem można m.in. stworzyć niezależne strefy grzewcze w różnych pomieszczeniach. Dodatkowa możliwość programowania dziennego i tygodniowego przekłada się na oszczędność energii przez ogrzewanie tylko tych miejsc, w których przebywamy o określonych godzinach każdego dnia. Systemy tego typu mają niesamowicie szybki montaż, w większości przypadków sprowadza się do jednego dnia, co przyspiesza nam proces budowy domu bądź wymiany ogrzewania w istniejącym budynku. Praktyczny brak części ruchomych w całej instalacji wpływa na wysoką trwałość systemu i brak konieczności serwisowania.

Ostatnie lata pokazały, że ceny energii elektrycznej bywają przewrotne i mają tendencję wzrostową, jednak istnieje możliwość zabezpieczania się przed wzrostem cen poprzez łatwą integrację z domową instalacją fotowoltaiczną – oznacza to, że energię elektryczną produkowaną przez panele słoneczne można wykorzystać do zasilania systemu ogrzewania podłogowego. Dzięki temu można zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej, jednocześnie dbając o środowisko naturalne.

Rodzaje ogrzewania domu – ranking

Nadal zastanawiasz się, czym ogrzewać dom? Przedstawiamy ranking, który pomoże Ci wybrać najbardziej opłacalne ogrzewanie domu. Poniższa tabela prezentuje kompleksowe porównanie trzech popularnych systemów grzewczych, uwzględniając różne kryteria oceny. Kryteria zostały uporządkowane w kolejności chronologicznej, aby przedstawić kwestie o największym znaczeniu na kolejnych etapach wyboru ogrzewania.

Poniższy ranking dotyczy ogrzewania podłogowego, przygotowany w oparciu o parametry domu energooszczędnego z zapotrzebowaniem 40kWh/m2/rok o powierzchni 150m2

Rodzaje ogrzewania domuPiec gazowyPompa ciepłaOgrzewanie elektryczne
Cena zakupu z montażem
Jednostka centralna
Hydraulika
Sterowanie
Elementy grzewcze
⭐⭐
28 000 – 45 000zł

46 000 – 107 000zł
⭐⭐⭐
23 000 – 32 000
Montaż⭐⭐
prosty montaż,
skomplikowana hydraulika,
konieczność poświęcenia oddzielnego pomieszczenia na piec,
średni czas instalacji  

skomplikowany montaż i hydraulika,
konieczność poświęcenia oddzielnego pomieszczenia na PC,
długi czas instalacji
⭐⭐⭐
prosty montaż,
brak konieczności dodatkowego pomieszczenia,
szybka instalacja w jeden dzień
Koszty eksploatacyjne
4500-6500 zł/sezon
⭐⭐⭐
2000–3500 zł/sezon

5500 zł/sezon
Serwisowanie
co rok dodatkowo płatne

co rok dodatkowo płatne
⭐⭐⭐
brak serwisów
Gwarancja
2–5 lat

5 lat
⭐⭐⭐
do 35 lat
Sterowanie⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐
Użytkowanie w praktyce⭐⭐
wydłużony czas reakcji temperatury,
konieczność kontroli pracy urządzenia,
okresowe czyszczenie hydrauliki
⭐⭐
wydłużony czas reakcji temperatury
konieczność kontroli pracy urządzenia
okresowe czyszczenie hydrauliki
⭐⭐⭐
szybki czas reakcji temperatury
brak konieczności kontroli pracy systemu
Trwałość⭐⭐
trwałe przy odpowiedniej konserwacji
⭐⭐
trwałe przy odpowiedniej konserwacji
⭐⭐⭐
trwałe, długa żywotność elementów grzewczych, nie wymaga konserwacji
Ekologia
emisja szkodliwego dwutlenku węgla
⭐⭐⭐
wykorzystanie odnawialnych źródeł energii
⭐⭐
może wykorzystywać odnawialne źródła energii

Maksymalnie można otrzymać 27 gwiazdek. Ile otrzymały poszczególne sposoby ogrzewania domu?

Piec gazowy:
⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐
14/27

Pompa ciepła:
⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐
16/27

Ogrzewanie elektryczne: ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐
24/27

Jakie ogrzewanie do domu wybrać? Wyniki punktacji jasno wskazują na dużą przewagę ogrzewania elektrycznego. Wybór odpowiedniego systemu grzewczego może być wyzwaniem, a każda opcja ma swoje zalety i wady. Zachęcamy do przeprowadzenia własnych wyliczeń oraz zgłębienia wiedzy przed podjęciem ostatecznej decyzji, najważniejsze by spojrzeć na to holistycznie, z perspektywy 10 czy 20 lat użytkowania. Maty, folie i kable grzewcze, choć na razie są stosowane znacznie rzadziej niż inne rozwiązania, mają wiele zalet, które sprawiają, że jest to najbardziej opłacalne ogrzewanie domu, zwłaszcza z perspektywy wieloletniego użytkowania, a osobiście jesteśmy przekonani, że elektryczne ogrzewanie podłogowe rok do roku będzie wypierać te aktualnie bardziej popularne technologie. Pamiętaj – to, czym ogrzewasz dom, wpłynie na Twoje codzienne życie przez lata, dlatego warto wybrać mądrze i świadomie.


Czy artykuł okazał się pomocny?

O autorze:
Zdjęcie autora postu

Jerzy Maron

Kierownik działu montażu

Związany z branżą OZE od 2016 roku. Początkowo pracował w firmie zajmujące się fotowoltaiką, natomiast od 2021r zasila szeregi SAMURIO w dziale montażu. Fan ekologicznych i niezależnych domów oraz sposobów na ich ogrzewanie. Absolwent Politechniki Poznańskiej.