Czy folie grzewcze można zamontować samodzielnie? - Samurio

Czy folie grzewcze można zamontować samodzielnie?

Zdjęcie autora postu

Jerzy Maron

Kierownik działu montażu

March 28, 2022

Czy folie grzewcze można zamontować samodzielnie 2

Na naszej stronie wiele piszemy o tym, jak prosty jest mechanizm działania folii grzewczej. Tu nasuwa się pytanie: czy folie grzewcze podłogowe da się zamontować u siebie samemu?

Co to są folie grzewcze i jak działają?

Na początek krótkie wprowadzenie dla osób, które jeszcze nie wiedzą, na czym polega ten system.

  • Klient zamawia do domu folie grzewcze w poręcznych rolkach.
  • Folia jest rozwijana tuż pod panelami na równym podłożu.
  • Za pomocą kabla jest podłączana do domowej sieci elektrycznej za pośrednictwem termostatu osadzonego w puszce.
  • Po podłączeniu do sieci i uruchomieniu, pomiędzy przewodnikami umieszczonymi na folii tworzy się energia.
  • Za pomocą podczerwieni jest ona uwalniana do otoczenia.
  • Panele podgrzewają się do samodzielnie wybranej, bezpiecznej temperatury (najczęściej około 30 stopni; maksymalna temperatura folii to 34 stopnie).

Jak widać, jest to system oparty na dość prostej zasadzie. Właściwie jedynymi zaawansowanymi elementami tej instalacji są termostat, który jest urządzaniem elektronicznym z ekranem LED do zarządzania temperaturą oraz sama folia grzewcza, która wytwarza ciepło dzięki warstwie miedzi i pasty węglowej. Nad podłogą nie widać żadnych skomplikowanych systemów czy instalacji, a jedynie wspomniany termostat połączony z domową siecią. To prowokuje do zastanowienia się, czy takiej instalacji nie da się podłączyć samemu?

Samodzielny montaż folii grzewczej – koszty

Głównym powodem, dla którego klient mógłby chcieć sam zamontować folie grzewcze podłogowe, są koszty. Szczególnie osoby, które na co dzień wykonują wszystkie prace budowlano-remontowe w domu, prawdopodobnie nie miałyby dużych problemów z tym, by położyć i podłączyć folię. Warto jednak wziąć najpierw pod uwagę trzy rzeczy:

  • praca montera trwa zaledwie kilka godzin. Nie jest więc tak, że to znaczący składnik ceny całkowitej tego systemu, na którą składają się też panele, podkład, materiały zabezpieczające, termostat, kabel i sama folia.
  • Ewentualne błędy przełożą się na konieczność zamówienia pomocy fachowca, która może być droższa, jeśli folii nie kładł doświadczony instalator (np. gdy zastosowano niepoprawne materiały czy nietypowe rozwiązanie lub powstała poważna awaria).
  • Podatek VAT na zakup produktów to 23 %, podczas gdy na usługę montażu wraz z produktami to 8 %. To może sprawić, że pomoc montera przy położeniu folii będzie kosztowała niemal tyle samo, co sama folia bez montażu.

Przy okazji instalacji instalator będzie mógł też rozwiać wszystkie wątpliwości i odpowiedzieć na nurtujące pytania związane z obsługą. Przy zamówieniu samej folii, klient jest właściwie pozostawiony sam sobie, a przecież kwestii do omówienia jest wiele: wybór termostatu, poprowadzenie kabla, sterowanie systemem, wybór bezpieczników czy dodatkowy montaż styczników. Monter może być też pomocny, jeśli w domu mają zostać wydzielone osobne strefy grzewcze, a dzięki swojemu doświadczeniu pomoże w odpowiednim ich podzieleniu. Dodatkowo dość trudne może być, za pierwszym razem, samodzielne połączenie oraz odpowiednie zabezpieczenie i zaizolowanie pasków folii grzewczej z czym fachowiec nie będzie miał problemów

Jeśli po obliczeniu ceny w dwóch wariantach okaże się, że rezygnacja z usług montera dałaby konkretne oszczędności, można rozważyć takie rozwiązanie. Trzeba jeszcze tylko wziąć pod uwagę jeden istotny czynnik, który zostanie omówiony w kolejnym akapicie.

Czy do ułożenia folii grzewczej pod panele trzeba mieć uprawnienia?

Czasem pojawia się pytanie o to, czy do układania folii grzewczej trzeba mieć jakieś uprawnienia czy certyfikaty. Odpowiedź brzmi: tak! Pocieszeniem może być natomiast fakt, że wystarczą zwykłe uprawnienia elektryczne. Nie trzeba kończyć specjalnych kursów czy szkoleń, bo wystarczy umiejętność podpięcia tego systemu do domowej sieci. Bez uprawnień elektrycznych niestety legalnie nie można tego zrobić. To by się nie opłacało, biorąc pod uwagę, że można wtedy np. stracić gwarancję producenta lub popełnić jakiś nieodwracalny błąd.

Folia grzewcza pod panele – samemu czy z pomocą?

Podsumowując, teoretycznie rozłożenie folii grzewczej bez pomocy jest możliwe. Można „zaoszczędzić” na pomocy montera, choć biorąc pod uwagę, że profesjonalny montaż trwa zaledwie kilka godzin, nie będzie to zbyt duża oszczędność. Jak można zobaczyć na wizualizacjach na naszej stronie, montaż folii grzewczej pod panele czy na suficie jest dość łatwy. Z pewnością jednak warto zrobić to choćby jeden raz wcześniej, zamiast eksperymentować metodą prób i błędów już we własnym domu. Tymczasem montując samodzielnie, pierwsza próba to tak naprawdę finalny montaż, więc dosłownie wszystko musi pójść doskonale.

Taka instalacja ma posłużyć nawet kilkanaście lat, więc nie warto dla chwilowej oszczędności ryzykować błędów, które później mogą dawać o sobie znać na co dzień przez wiele lat. Zwróćmy też uwagę na to, że folie grzewcze różnych producentów są od siebie nieco różne, a to z kolei dodatkowo zwiększa ryzyko popełnienia pomyłki. W tej sytuacji znacznie prostszym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z pomocy instalatora, który wcześniej montował podobny system dziesiątki razy.

Jaka gwarancja na samodzielnie ułożone folie grzewcze?

Często pojawia się pytanie o gwarancję w przypadku samodzielnego montażu. Folie grzewcze podłogowe CALEO są objęte 10-letnią gwarancją w przypadku samodzielnego montażu. Natomiast jeśli klient zamówi pełną usługę, to znaczy folię grzewczą wraz z montażem, to udzielamy 15-letniej gwarancji. Ma to związek z prozaicznym faktem, że wówczas możemy odpowiadać w pełni za efekt pracy. Inaczej jest w przypadku montażu samodzielnego, gdy tak naprawdę przez błąd klienta folia grzewcza może działać mniej efektywnie lub się zniszczyć. To kolejny argument za tym, by mimo wszystko skorzystać z pomocy fachowca. Jeśli chcesz zapytać o dostępne terminy, to zapraszamy do kontaktu.


Czy artykuł okazał się pomocny?

O autorze:
Zdjęcie autora postu

Jerzy Maron

Kierownik działu montażu

Związany z branżą OZE od 2016 roku. Początkowo pracował w firmie zajmujące się fotowoltaiką, natomiast od 2021r zasila szeregi SAMURIO w dziale montażu. Fan ekologicznych i niezależnych domów oraz sposobów na ich ogrzewanie. Absolwent Politechniki Poznańskiej.