Czy folie grzewcze można montować na suficie? - Samurio

Czy folie grzewcze można montować na suficie?

Zdjęcie autora postu

Jerzy Maron

Kierownik działu montażu

March 02, 2022

Folia grzewcza sufitowa 2

Folie grzewcze to stosunkowo nowa technologia o stale poprawiających się parametrach użytkowania. Stąd niektórzy nasi klienci zadają nam liczne pytania, takie jak to: czy folie grzewcze można zamontować na suficie?

Folia grzewcza - zasada działania

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw zrozumieć, jak działa folia grzewcza. Na cienkim arkuszu plastiku nadrukowana jest węglowa warstwa. Znajdują się na nim również miedziane pasy. Ciepło produkowane jest dzięki zasadzie oporu elektrycznego pomiędzy tymi dwoma warstwami. Następnie jest transportowane na zewnątrz za pomocą promieniowania podczerwonego. Konstrukcja jest zabezpieczona ochronną warstwą plastiku. W przypadku folii grzewczej CALEO właściciel dostaje na folię 15-letnią gwarancję. Oparcie zasady działania folii grzewczej na nowych technologiach daje wyjątkową stabilność temperatury, co minimalizuje ryzyko jakichkolwiek awarii w obrębie ogrzewania podłogowego. Gdyby natomiast do uszkodzenia folii doszło (np. przez przypadkowe przewiercenie), to wystarczy wymienić ten jeden element, zamiast całego systemu. Miejsce awarii łatwo przy tym zlokalizować, a sama folia jest umieszczona tuż pod panelami. To kolejna przewaga nad systemem rurek w ogrzewaniu wodnym – w tym wypadku trzeba byłoby rozkuwać całą posadzkę, aż do momentu znalezienia uszkodzonego miejsca.

Folia grzewcza sufitowa - na czym to polega?

Z uwagi na te różnice pomiędzy ogrzewaniem elektrycznym a wodnym, to pierwsze da się zamontować również jako ogrzewanie sufitowe.  Co więcej, to można zastosować na wszystkich kondygnacjach, w piwnicach, a także w przypadku mieszkań w bloku. W tym wypadku montaż przebiega analogicznie do systemu ogrzewania podłogowego z kilkoma drobnymi różnicami. Folie grzewcze rozmieszcza się pod sufitem równomiernie na całej długości lub tylko w wybranej strefie, zależnie od zamierzonego efektu cieplnego. Zabezpiecza się je specjalnymi taśmami, które zapobiegają przesunięciu się lub opadnięciu folii oraz podkleja się je od góry matą izolacyjną ALUFOX by zwiększyć jej wydajność. Ponieważ nie ma konieczności ograniczania temperatury sufitu do 30 stopni, montuje się elementy o większej mocy, osiągające maksymalnie 40 stopni, co pozwala rozmieszczać folie w nieco mniejszym zagęszczeniu niż w przypadku podłogi, osiągając taką samą moc grzewczą. Materiał można przycinać, co dodatkowo ułatwia jego zamontowanie w miejscach trudno dostępnych czy robić przerwy na oświetlenie. Długie, stosunkowo wąskie pasy łatwo można też dopasować pomiędzy praktycznie każde  belki podstropowe czy między legary. Całość dyskretnie łączy się z domowym systemem ogrzewania elektrycznego – bez wiszących kabli, dodatkowych grzejników czy pieców.

Zalety i ograniczenia folii grzewczej sufitowej

Jeśli chodzi o główne cechy folii grzewczej sufitowej, to:

 • jest cienka i można zastosować ją w każdym pomieszczeniu,
 • świetnie sprawdza się przy podwieszanych sufitach,
 • jest lekka i nie zwiększa znacząco wagi pokrycia stropu,
 • temperaturą można łatwo zarządzać w sposób zdalny,
 • technologia jest ekologiczna i nie produkuje zanieczyszczeń ani elektrosmogu.

Sam zakup, przechowywanie materiałów czy montaż są zupełnie bezproblemowe z uwagi na to, jak lekka i poręczna jest folia. Szczególnie, jeśli porównać to z innymi technikami ogrzewania pod panele czy płytki. Dla większości osób jest zaskoczeniem, że to nie jest skomplikowana, wieloetapowa inwestycja – mogą mieć ogrzewanie sufitowe już po kilku godzinach (zależnie od rodzaju pokrycia i innych parametrów stropu).

Folie grzewcze na suficie a temperatura w domu

Pozostaje jeszcze pytanie, po co właściwie sztucznie podwyższać temperaturę pod samym sufitem? Argumentów jest wiele:

 • Różnice temperatur pomiędzy sufitem a podłogą mogą dochodzić do 10 stopni.
 • Do komfortu cieplnego potrzeba mniej więcej jednakowej temperatury na wszystkich wysokościach w pomieszczeniu (maksymalnie kilka stopni różnicy).
 • Montaż systemu ogrzewania podłogowego i sufitowego praktycznie eliminuje niepotrzebną cyrkulację zimnego powietrza po pokoju, dodatkowo zwiększając komfort cieplny.
 • Ogrzewanie ścienne, podłogowe i sufitowe dzięki podczerwieni pozwalają uzyskać równomierną temperaturę w całym pomieszczeniu. W przeciwieństwie do grzejników, które ogrzewają najpierw jedno miejsce, umieszczone w dodatku zazwyczaj stosunkowo nisko. W pokojach dziecinnych lepiej, gdy w całym pomieszczeniu jest po prostu ciepło.
 • W przypadku wysokich pomieszczeń dogrzanie równomiernie całej przestrzeni za pomocą tradycyjnych metod wiąże się z bardzo dużymi kosztami. Tymczasem ogrzewane sufity, ściany i podłogi zapewniają stosunkowo tanie i stabilne ciepło w całym pomieszczeniu.
 • Właściciele antresol często zbyt późno orientują się, jak niska potrafi być temperatura na wysokości 2-3 metrów ponad poziomem posadzki. W ich przypadku ogrzewanie sufitowe to chyba jedyny sposób, by w sypialni na antresoli było ciepło. Dotyczy to też mieszkańców domów kilkupiętrowych z otwartą, kilkupiętrową klatką schodową.
 • Równomiernie podgrzana podłoga, ściany i sufit zapobiegają podnoszeniu się i krążeniu drobinek kurzu w pokoju, a to zapobiega atakom astmy czy alergii.
 • Wygrzanie całego pomieszczenia niweluje ryzyko powstania pleśni i grzybów.

To tylko kilka z długiej listy argumentów, które przemawiają za tym, by zarządzać temperaturą w pomieszczeniu za pomocą ogrzewania sufitowego.

Jak folia grzewcza sufitowa wpływa na koszty ogrzewania?

Pozostaje jeszcze pytanie o to, czy taki sposób ogrzewania jest drogi? Na początek trzeba pamiętać, że system CALEO da się połączyć z domową instalacją fotowoltaiczną. Wówczas możemy mówić o niemal darmowej produkcji prądu, a co za tym idzie bez kosztowym ogrzewaniem. Trzeba też wziąć pod uwagę poziom ocieplenia domu. W mieszkaniu dobrze odizolowanym od zimna, rachunki za prąd zawsze będą niższe niż w nieocieplonym domu. Dlatego, szacując koszty dla swojego systemu folii grzewczej sufitowej, nie warto odwoływać się do doświadczeń znajomych sprzed kilku czy kilkunastu lat. Dzisiejsze nowe budownictwo w większości charakteryzuje się dobrą izolacją. To z kolei pomaga znacznie obniżyć koszty prądu, zyskując za pomocą ogrzewania sufitowego niespotykany wcześniej komfort cieplny w domu.


Czy artykuł okazał się pomocny?

O autorze:
Zdjęcie autora postu

Jerzy Maron

Kierownik działu montażu

Związany z branżą OZE od 2016 roku. Początkowo pracował w firmie zajmujące się fotowoltaiką, natomiast od 2021r zasila szeregi SAMURIO w dziale montażu. Fan ekologicznych i niezależnych domów oraz sposobów na ich ogrzewanie. Absolwent Politechniki Poznańskiej.